Tag Archives: против стрес

(Рецепт) ПОТПОЛНО ПРИРОДЕН СЕДАТИВ: Пред спиење изедете ја оваа мешавина и ќе заборавите на стресот

Оние кои ги измешале овие две компоненти виделе дека тие во организмот се однесуваат како природни седативи. Мешавината на сол и шеќер во вистинска пропорција ги смирува телото и органите, успива така што телото доаѓа во состојба на одмор се додека не се одмори целосно. Оваа комбинација е повеќе од …

Повеќе »

Под стрес сте? Јадете печурки!

Совети на нутриционист. Дали сте често под стрес, лесно се нервирате и не можете да одржите самоконтрола во критични ситуации? Збогатете го вашето мени со печурки и ќе ви биде полесно, советуваат нутриционистите. Богати со триптофан, аминокиселина која помага во контролата на стресот, печурките се најдобриот природен лек за нервоза …

Повеќе »

(ВИДЕО) АНТИСТРЕС – Оваа ПЕСНА докажано ги намалува стресот и анксиозноста -Дали сте ја слушнале!

Одамна е докажано дека слушањето музика, пеење и свирење инструменти помага во борбата против стресот, вознемиреноста и несоницата. Британскиот бенд Marconi Union, во соработка со невронаучниците, создаде песна која ги ослободува луѓето од стрес и вознемиреност. Пред шест години, тие вклучија пијано, гитара и електронски матрици на звуци од природата …

Повеќе »

(ВИДЕО) ЗА ДА СЕ ОСЛОБОДАТ ОД СТРЕСОТ ДОДЕКА ТРАЕ ПАНДЕМИЈАТА: Медицинска сестра секој ден свири на виолина на заболените од корона

Иако во овие тешки времиња тие се најмногу изложени на вирусот, медицинските работници сигурно имаат потреба од некаква форма на релаксација за да се ослободат од стресот за време на пандемијата. Една 26-годишна медицинска сестра од Чиле, Дамарис Силва го нашла својот начин да се опушти, свирејќи им виолина на …

Повеќе »

(ВИДЕО) Ѓоковиќ лансирал нов предизвик: Она што го направил Ноле го можат само најхрабрите!

Првиот светски рекет Новак Ѓоковиќ започнал нов предизвик на социјалните медиуми – „NoleChallenge: Outdoor Ice Bath” (Ноле предизвик:Ледена бања на отворено). Ѓоковиќ добро ги загреал следбениците на социјалните мрежи и ги повикал да се обидат да го направат она што го направил тој. За еден час објавата на Новак собрала …

Повеќе »