Tag Archives: продолжува живот

Јадењето на оваа намирница го продолжува животот, велат научниците

Грицкањето ореви наместо бисквити или чипс може да ви го продолжи животот, сугерира истражувањето. Имено, само половина шака од овие вкусни јаткасти плодови на ден значително ќе го намалат ризикот од срцев и мозочен удар, како и други опасни по живот состојби. Експертите од Универзитетот во Минесота дошле до заклучок …

Повеќе »

Еден грам колбас го скратува животот за 27 секунди, а знаете ли што го продолжува?

Научниците од Универзитетот во Мичиген пресметале точно, за една минута, како различните намирници влијаат на животниот век. Излегува дека еден грам колбас ви одзема 27 секунди од животот. Експертот за исхрана д-р Светлана Станишиќ вели дека многу зависи од исхраната, но и од други животни фактори. „Ова истражување има одредени …

Повеќе »

Ново истражување: Откриено колку минути активност дневно ќе ви го продолжи животот

ПОРАДИ пандемија на коронавирус, повеќето луѓе почнаа да се движат помалку, а студии за здравствени ризици од продолжено седење не недостасува. Но, новото истражување носи и добри вести – и’ покрај вашето седечко време, со само 11. минути вежбање на ден, можете да го продолжите својот животен век. Претходните истражувања, …

Повеќе »

Колку повеќе време минуваме со нашите мајки толку тие подолго ќе живеат!

Сите ги сакаме нашите мајки. Таа беше нашата прва љубов и првата личност која навистина нè сакаше од моментот кога се појавивме на овој свет. Таа беше единствената која ги знаеше нашите тајни, нашите стравови и она што нè направи среќни, а едвај имаше некој што некогаш ќе нè сакаше …

Повеќе »