Tag Archives: природа

(ФОТО) Скриена комуна во која важи единствено правило – „но сикирики“

Серенбе е еко-комуна скриена меѓу неколку стотици хектари шума јужно од Атланта во САД. Заедницата е создадена пред петнаесет години според дизајнот на архитектот д-р Филип Таба и идеите на брачната двојка Најгрин, која живее во неа. Основната идеја на оваа комуна е живот без стрес, односно според принципите според …

Повеќе »

(ВИДЕО) 10. луѓе за кои нема да верувате дека постојат!

Некои прилично неверојатни луѓе живеат на оваа планета, но од време на време откриваме некој исклучително необичен. Денес ќе погледнеме десет луѓе за кои нема да верувате дека навистина постојат. Фото: Принтскрин/Youtube

Повеќе »

КОГА ЛОШО СЕ ЧУВСТВУВАТЕ И ГЛАВАТА ВИ Е ПОЛНА СО МИСЛИ НАПРАВЕТЕ 1. РАБОТА: Едноставен ритуал за добро здравје, мир и среќа!

Како да се ослободите од негативните и опсесивните мисли – направете 1. прекрасна и едноставна работа за вашето здравје … Одете во шума! Во шумата владее мир – исцелувачка тишина, придружена со инспиративни звуци на природата. Во шумата има мирис – свежина што ја чисти енергијата и го смирува нашиот …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) СКОРО СЕ’ ИМ Е ЗАБРАНЕТО: Како се живее во Норвешка – Правилата се менуваат нон стоп а најновото е “црвено ниво“!

За животот во Норвешка, нашинци кои се таму, велат дека е слично како во повеќето европски држави. Во оваа скандинавска земја не е ништо подобро, не постои полициски час, но има ограничувања на сите страни. „Веќе со месеци во Осло работат само продавници за храна, аптеки и бензински пумпи. Рестораните …

Повеќе »

Научно докажано: Како за само 20. минути дневно да го намалите кортизолот – хормонот на стрес!

Потребни се само 20. минути на ден за да го намалите стресот и кортизолот – еве што треба да направите! Урбаниот живот вклучува многу стресни ситуации секој ден. Забрзаното секојдневие и многу обврски прават повеќето луѓе да се чувствуваат истоштено од време на време, под притисок и голем стрес. Истражувањето …

Повеќе »

(ФОТО) ПРЕУБАВ ПРИЗОР – Мајката природа прави чуда: Ова уметничко дело е создадено од самата природа

Оваа прекрасна сцена што ја гледате на насловната слика не е дело на уметник, туку е сосема природен, иако необичен, феномен. За можноста да уживаме во нејзината убавина, можеме да му се заблагодариме на фотографот Дери Марони, кој беше на вистинското место во вистинско време. Овој природен феномен првпат го …

Повеќе »

Решение од природата: Две природни состојки за намалување на крвниот притисок

Тие можат да помогнат. Циметот и кромидот се особено корисни за луѓето со висок крвен притисок, велат многу студии. Цимет Неколку студии потврдија како систолниот и дијастолниот притисок кај возрасните го намалува добро познатиот мирисен зачин. Ако додадете половина лажичка во вашата дневна исхрана, полесно ќе го контролирате високиот крвен …

Повеќе »

Принц Хари:„Короната е казна на мајката природа за нашето однесување“

Принцот Хари прв пат се огласи откако неговата сопруга Меган Маркл објави дека имала спонтан абортус. Овој пат принцот го објасни своето мислење за короната. Принцот Хари го презентираше својот став за пандемијата на коронавирусот за платформата „WaterBear“, која се занимава со еколошки и климатски проблеми и рекол дека она …

Повеќе »

(ФОТО) 10. куќи на руски архитект поради кои ќе посакате да го напуштите градот

Рускиот архитект Алекс Неровнја и неговиот тим засега прават проекти што се само феноменални идеи во 3Д формат. Неговите куќи сместени во природата го направија вистинска sвезда на социјалните мрежи за време на пандемијата. Неровнја вели дека неговиот стил може да се нарече „гол минимализам“. Тој го добил звањето архитект …

Повеќе »