Tag Archives: пренесување

ТЕШКА БОЛЕСТ – Сè за вирусот „Западен Нил“ од кој почина Мира Фурлан: 80% од луѓето немаат никакви симптоми, еве колку е опасно!

Вирусот „Западен Нил“ првпат беше откриен во Америка во 1999. година, а познатата југословенска актерка наводно починала од него. Мира Фурлан почина во средата на 65-годишна возраст. Иако сè уште не е објавена официјалната причина за смртта, хрватските медиуми објавија дека вирусот „Западен Нил“ е причина за сериозно заболување. Како …

Повеќе »

Маските блокираат 99,9% од големите капки кои го носат корона вирусот

Маските за лице го намалуваат ризикот од ширење големи капки за 99,9% поврзани со опасноста од ширење на короната кога лицето зборува или кашла, покажало едно истражување, чии резултати ги објавија научниците во средата. Жена во исправена положба на два метра од маж кој кашла без маска е изложена 10.000 …

Повеќе »

Епидемиолог предупредува: На есен короната ќе се шири уште побрзо

Специјалистот епидемиолог и редовен професор на Медицинскиот факултет во Риека, Бранко Колариќ, зборувал за борбата против епидемијата на корона за време на туристичката сезона во Хрватска, но и за тоа што нè чека во есен. „Кон крајот на есента и зимата нè чека сезонска појава на други респираторни заболувања, поради …

Повеќе »

ЗАСТРАШУВАЧКИ ОТКРИТИЈА НА СТРУЧЊАЦИТЕ: Со корона можете да се заразите и без контакт! Еве како!

Коронавирусот се пренесува и преку воздухот, во кој може да остане и до три часа, според најновите сознанија од научниците и Светската здравствена организација! Според нивното откритие, вирусот може да ги зарази луѓето преку затворен и непроветрени простории преку воздухот. Затоа, е многу важно, тврдат тие, да се носат маски …

Повеќе »

НЕ СЕ ПРЕНЕСУВА САМО СО КАПКИ – ЕВЕ КАКО КОРОНА СЕ ПРЕНЕСУВА ПРЕКУ ВОЗДУХ: СЗО издало нови предупредувања – откриле што е најризично!

Светската здравствена организација објави дека преносот на вирусот корона преку воздухот може да се случи за време на медицинските процедури, за време на кои се ослободуваат аеросоли. СЗО изјави дека некои извештаи за пандемијата, кои се однесуваат на пренатрупани затворени простори, покажале дека постои можност за пренесување на аеросол, во …

Повеќе »

(Добро е да се потсетиме) СЕ’ ШТО ТРЕБА ДА ЗНАЕМЕ ЗА КОРОНАВИРУСОТ: Ова се 20. важни прашања и одговори за ВИРУСОТ ЗА ДА ГЛАСИНИТЕ НЕ ВЕ ДОВЕДАТ ВО ЗАБЛУДА!

На 10.март.2020., го објавивме овој напис со цел што подобро да се информираме за вирусот кој дојде и во нашата средина, но добро е да се потсетиме на некои работи особено затоа што корона вирусот е сега многу присутен во нашата средина…Повод за објавување пак е интересот на нашите читатели! …

Повеќе »

ИСТРАЖУВАЊЕ – НИКОГО НЕ ЗАРАЗИЛ: Момче (9) кој се разболел со корона бил во контакт со 172 лица – никому не му го пренел вирусот!

Деветгодишно момче кое се заразило со коронавирус не го пренело вирусот на ниту едно лице со кое биле во контакт а имал контакт со повеќе од 170. лица, според студијата која истражувала дали децата можат да бидат носители на вирусот. Момчето било меѓу луѓето кои биле заразени во кругот на …

Повеќе »

(ВИДЕО) КАМЕРА РЕГИСТРИРАЛА КАКО СЕ ПРЕНЕСУВА КОРОНА ВИРУСОТ: Директните контакти најопасни!

Досега се појавија многу видеа кои сликовито објаснуваат како се пренесува корона вирусот поради кој е прогласена пандемија… Научниците досега се согласиле дека кoрoнaвиpycот се пренесува преку кивaњe, кaшлaњe и преку зборување, а како тоа навистина изгледа во пракса откриваат Јапонците кои со помош на моќна камера снимиле како рecпиpaтоpнитe …

Повеќе »

Нови докази во прилог на тезата дека корона вирусот се шири низ воздухот

Американската Национална академија на науките дала нов прилог кон тезата дека новиот сој на коронавирус може да се шири и преку воздух, не само со капки испуштени од кивање или кашлање. Иако студиите не се завршени, резултатите од достапните истражувања укажуваат на аеросолизација со дишењето, напишал Харви Фијнберг, претседател на …

Повеќе »