Tag Archives: премногу

Пет знаци дека сте премногу чувствителна личност: Одличен показател е ситуацијата со која се среќаваме секој ден

Дали сте пречувствителна личност? Дали лесно плачете, се чувствувате ранливи и понекогаш не можете да ги контролирате чувствата? Постои цела палета на емоции кои ја отсликуваат нашата внатрешна состојба и живот, но кај некои луѓе емоциите се нагласени, некои луѓе се водени од чувства низ животот – нивното срце секогаш …

Повеќе »

ВИСОК ПРИТИСОК, НАДУЕНОСТ, ЛОШ СОН: Ова се јасни сигнали кои откриваат дека јадете премногу сол

Солта е природен зачин кој дава вкус на јадењата и може да делува како конзерванс. Содржи околу 60 проценти хлорид и 40 проценти натриум. Повеќето необработени намирници, како зеленчук, овошје, ореви и месо и млеко, не содржат натриум. Солта што ја јадеме помага во затегнување и опуштање на мускулите, влијае …

Повеќе »

Седум супернамирници кои можат да бидат опасни ако се консумираат во прекумерни количини

Терминот „суперхрана“ првпат беше употребен за промовирање на здравствените придобивки од јадењето банани во почетокот на дваесеттиот век. Денес, зборот суперхрана се користи за да се опише секоја храна што има многу здравствени придобивки, особено онаа што содржи многу хранливи материи и малку калории. Иако има многу придобивки од конзумирањето …

Повеќе »