Tag Archives: премиер

Така се прави тоа: Новинарите си заминале бидејќи премиерот на Хрватска доцнел на прес конференцијата

Како што беше претходно било најавено, премиерот Андреј Пленковиќ требало да им се обрати на медиумите денес, но бидејќи доцнел еден час, новинарите се разотишле. Обраќањето на Пленковиќ било објавено за 13 и 30 часот. Откако тој не се појавил дури и по еден час, новинарите кои известуваат за работата …

Повеќе »

КАЗНА И ЗА ПРИДРУЖБАТА – ЗАКОНОТ ВАЖИ И ЗА НЕГО: Борисов мора да плати ВИСОКА КАЗНА затоа што не носел маска во манастир!

Премиерот на Бугарија, Бојко Борисов, ќе треба да плати казна од околу 150 евра, бидејќи го прекршил решението според кое е задолжително да се носи маска во затворен простор. Борисов, кој од почетокот на пандемијата одбил да носи маска, не ја носел ниту при посетата на црква, за што ќе …

Повеќе »

ЗАКОНОТ И ПРОПИСИТЕ СЕ ИСТИ ЗА СИТЕ – ДРАМА НА ПРЕМИЕРОТ НА ХОЛАНДИЈА: Не можел да ја посети мајката која била на умирање поради мерките против корона!

Поради ограничувањата во движењето наметнати од пандемијата на коронавирус, холандскиот премиер Марк Руте не ја посети неговата мајка додека таа умирање… Ова го соопштил неговиот кабинет, изјавувајќи дека Руте ја почитувал забраната за посета на старечки домови. Мајката на премиерот Мике Рут Дилинг (96) починала во една од таквите институции …

Повеќе »

Неодамна се вратила од Велика Британија – СОПРУГАТА НА КАНАДСКИОТ ПРЕМИЕР СЕ РАЗБОЛЕЛА СО КОРОНАВИРУС! Семејството на Џастин трудо во самоизолација!

Сопругата на канадскиот премиер Џастин Трудо, Софи Грегоар Трудо, е позитивна на коронавирус и тие ќе останат во самоизолација 14. дена, соопштил синоќа неговиот кабинет. Во соопштението се вели дека премиерот бил добро и немал никакви симптоми, но дека тој ќе остане во самоизолација 14 дена, поради претпазливост и во …

Повеќе »

(ВИДЕО) ЛИЧНОСТ ОКОЛУ КОЈА СЕ КРШАТ КОПЈА на социјалните медиуми: „Јас сум Рашела Мизрахи, горда Еврејка од Македонија“

Социјалните мрежи „горат“ со коментари за синоќешното обраќање на Рашела Мизрахи, техничката министерка која беше разрешена од нејзината функција, по предлог на техничкиот премиер Оливер Спасовски… И, додека едни коментираат дека и порано требало да се случи тоа, други пак едноставно споделуваат „И јас сум Рашела Мизрахи“… „Јас сум Рашела …

Повеќе »