Tag Archives: прашина

На крајот на јануари на небото ќе се види глетка каква што не е видена 50.000 години

Неодамна откриената комета C/2022 E3 ќе се приближи до Сонцето во наредните недели за прв пат по 50.000 години и можеби да биде видлива со голо око кон крајот на јануари. Мала комета составена од карпи и мраз, со пречник од околу 1 км, беше откриена во март 2022 година …

Повеќе »

КАКО СЕ СОЗДАВА – Што е куќна прашина и зошто секогаш ја има во домот

Прашината во нашите домови е нешто како превртено огледало на нашите животи. Ги прикажува сите наши нуспроизводи и работи кои ги фрламе без воопшто да го сфатиме тоа. „Разбирањето каде се појавува прашината и зошто таа е во домот на прво место може да ви помогне да преземете конкретни активности …

Повеќе »

20 години „Прашина” на Милчо Манчевски

Јубилејот 20 години од премиерата на „Прашина” на Милчо Манчевски на отворањето на Венецискиот фестивал во 2001, ќе се одбележи со презентација на филмот на три угледни платформи на денот од годишнината, недела, 29 август: Македонската радио телевизија ќе го емитува во 23 часот; во 20 часот ќе биде прикажан …

Повеќе »

(ВИДЕО) ГЕНИЈАЛЕН ТРИК ЗА ЧИСТЕЊЕ ПОД: Ова е начин да се СОБЕРЕ се без ОСТАТОЦИ!

Една корисничка на „ТикТок“ открила како да ја избрише преостанатата прашина од подот на видеото кое е прегледано над 22.000.000 пати. За трикот, таа користела парче кујнска хартија и малку вода. Кога го метете подот, најтешкиот дел за вас е сигурно да се избрише целото ѓубре и нечистотија. Колку пати …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) КУПИЛ КУЌА ПОЛНА СО ЃУБРЕ А ПОТОА НАИШОЛ НА БОГАТСТВО: Открил ретки монети, накит, скапа облека а за себе задржал само една работа!

Кога купил куќа полна со прашина, кутии и разно ѓубре, Алекс Арчболд од Канада не можел да претпостави дека го направил потегот на својот живот. Имено, Арчболд, кој инаку се занимава со собирање антиквитети, го купил домот на покојната учителка по музика Бет-Џоан Рак. Отпрвин, тој се надевал дека ќе …

Повеќе »

Прилог во борбата против коронавирусот: Бесплатен онлајн стриминг на „Прашина“ на Манчевски

Поради вториот бран на коронавирусот во земјава и во пресрет на веќе воведените препораки како да се заштитиме, в петок на социјалните мрежи ќе биде споделен вимео линк на кој бесплатно ќе може истата вечер онлајн да се проследи играниот филм „Прашина“ во режија на Милчо Манчевски. Линкот и деталите …

Повеќе »

Азиска премиера на „Врба“ : ВО ТАЈПЕЈ РЕДИЦИ ЗА АВТОГРАМ ОД МАНЧЕВСКИ

Час и половина чекаше тајванската публика во 20-метарска редица за автограм од режисерот Милчо Манчевски. Салите беа преполни и во тајванските медиуми имаше голем одглас азиската премиера на „Врба“ на филмскиот фестивал Златен коњ (Golden Horse) во Тајпеј, Тајван, еден од најголемите фестивали во Азија. Манчевски е автор во фокусот …

Повеќе »

(ФОТО) Планирате да спиете покрај вентилатор? Размислете уште еднаш!

Спиењето со клима навистина не е добра идеја, а ништо подобро нема да минете ниту ако одлучите да спиете со вклучен вентилатор во спалната соба. Многумина последните денови користат вентилатори и заледена вода да ја разладат собата пред спиење, но вентилаторот, баш како и климата не е добар за здравјето. …

Повеќе »