Tag Archives: почит

Во Србија Ден на жалост поради смртта на Ѓорѓе Балашевиќ

Во Србија, ќе биде прогласен ден на жалост, поради смртта на кантавторот Ѓорѓе Балашевиќ, на денот на неговиот погреб. Градот Нови Сад ќе прогласи ден на жалост кога семејството Балашевиќ ќе објави кога ќе се изврши погребот. Денот на жалост исто така ќе биде на републичко ниво. Претходно, во Нови …

Повеќе »

Тенисерка од Австралија порачала: „Само Ѓоковиќ се грижи за нас!“

Сакам да му одадам почит По постојаните напади, пред почетокот на Австралија опен, на Новак Ѓоковиќ во последните неколку дена, се огласија и тенисери кои застанаа на негова страна. Сега се огласи швајцарската тенисерка Белинда Бенчиќ и му се заблагодарила на светскиот рекет број еден. „Сакам да му оддадам почит …

Повеќе »

Фотографијата од гробот на синот на Бајден, на денот на инаугурацијата, го обиколи светот

Фотографија од непознат маж во униформа, клекнат на гробот на синот на Џо Бајден на денот на инаугурацијата на претседателската функција, брзо го обиколи светот. Снимена е од репортерката на Delaware News Journala, Патриша Талорико и споделено на Твитер. „Трогателен момент: Додека Џо Бајден држеше говор на инаугурацијата, осамен човек …

Повеќе »

(ВИДЕО) Навивачите плачеле пред ковчегот на Диего и му фрлале дресови

АРГЕНТИНЦИТЕ цела ноќ се збогувале со Диего Марадона, кој почина вчера на 61. година од срцева слабост. Во моментов, неговиот ковчег е поставен во претседателската палата „Каса Росади“ каде навивачите се збогуваат со него. Повеќето од нив се молат за Марадона и фрлаат дресови и разни други спомени на славниот …

Повеќе »

ЏОРЏИНА НА РОНАЛДО СИ ЈА ОТВОРИЛА ДУШАТА:„Татко ми беше дилер на дрога!“

Многумина не ме сакаат мене ниту Кристијано  Во интервју за шпанските медиуми, Џорџина Родригез првпат отворено зборуваше за своето тешко детство. Вереницата на Кристијано Роналдо зборуваше за нејзиниот татко, осуден дилер, сиромаштијата, напорната работа и дека таа не била задоволна од физичкиот изглед во нејзината младост. „Напорно работев за да …

Повеќе »

(ФОТО) Тие се во брак повеќе од половина век, а нивниот рецепт за среќа може да биде корисен за многумина

Во време кога сè е краткотрајно, долготрајните и среќни бракови се вистинска реткост. Сепак, Загорка и Ѓорѓе Лечиќ од Ариље се луѓе на „стариот фков“, така што за нив заедницата формирана пред Бога и законот сè уште вреди понатаму е злато вредна. Тие се запознале во 1965 година во Банатска …

Повеќе »

(ВИДЕО) ПРЕТСЕДАТЕЛОТ НА БЕЛОРУСИЈА, ЛУКАШЕНКО, дал интервју „по чорапи“:„Ги почитувам чистачките и одам бос!“

Снимките се направени по разговорите на Лукашенко со рускиот претседател Владимир Путин… Претседателот на Белорусија, Александар Лукашенко, се појавил на интервју во чорапи. Телевизискиот канал Белорусија 1 објавило видео. „Ги почитувам чистачките, одам бос“, рекол белорускиот лидер, излегувајќи од лифтот кон новинарите. Снимките се направени по разговорите на Лукашенко со …

Повеќе »

(ВИДЕО) АМЕРИКАНЦИТЕ СЕ ПРОСТИЛЕ ОД ФЛОЈД – Неговиот брат порачува: „Ќе добиеме правда, нема да дозволиме оваа врата да се затвори!“

Афроамериканецот Џорџ Флојд, чие убиство во полициската акција во Минеаполис предизвика протести низ САД, но и во светот, ќе биде погребан денес во Хјустон. Неговото тело беше јавно изложено шест часа во Хјустон на комеморацијата, по што ќе биде погребан. Претходно, се одржуваа комеморативни служби за Флојд, Минеаполис, каде тој …

Повеќе »

(ВИДЕО) Баба (91) здодевноста во карантинот „ја убива“ со модна ревија: Погледнете го ова прекрасно шоу!

Погледнете како оваа баба се забавува во карантин… Бабата Бети Мекдоналд (91) од Џорџија во Америка решила здодевноста за време на карантинот и самоизолацијата поради пандемијата на вирусот корона, да ја сврти во нејзина корист, и да направи забава за памтење. Бидејќи таа е во групата на ризик за добивање …

Повеќе »