Tag Archives: пост

ДОБРО Е ДА СЕ ЗНАЕ АКО ПОСТИТЕ: Пожелно е да се внесуваат овие намирници за да го зајакнете имунитетот!

Велигденскиот пост за православните верници ЗАПОЧНА и тоа е воедно најдолгиот и најстрогиот пост во годината. При пост, посегнуваме по овошје и зеленчук, храна богата со витамини и минерали, кои се клучни за силен имунитет. Фактот што изборот на храна за време на постот не е многу голем, не е …

Повеќе »

(ФОТО) Пост на Елиф Елмас: „Македонија е големо срце, татковина, мајка – за неа се’ би дал до последен здив“

Крајот на годината традиционално е време за избирање и прогласување на најдобрите… Најдобриот репрезент на македонскиот фудбал во странство во изборот на Фудбалска федерација на Македонија, Елиф Елмас, на Фејсбук уште еднаш ја сподели својата љубов кон Македонија.

Повеќе »

КОГА Е ПОСТ ВО 2020. ГОДИНА: Датуми за Големиот пост, Петровскиот пост…

Во новата 2020. година влегуваме со пост – Божиќен псот кој почна на 27. ноември а се завршува наз 6. јануари. ПОСТ – ЈАНУАРИ  2020 Во јануари, постот за крстот на Христос се пости на 18 јануари, потоа во среда на 22. и 29. јануари и во петок 24. и …

Повеќе »

(ВИДЕО) Посна салата со ситна тестенина и сусам: Раскошен вкус достоен за секоја трпеза!

Слободно може да ја понесе титулата на најубава посна салата… Состојки: 200 г тестенина (ситна), 150 г посен мајонез, 1 лажичка сенф, 150 г варена пченка, 200 г карфиол, 1 поголема црвена пиперка, 1 пиперка од туршија, 1 помалечка главичка кромид, 2 лажици сусам (може и повеќе), 2 лажици сончоглед, …

Повеќе »

ДОЗВОЛЕТЕ МУ НА БОГ ДА ВИ ПОМОГНЕ – Продавачка на цвеќе со години седела на истото место: Секогаш била насмеана, а нејзиното правило од 3 ДЕНА и вам ќе ви ПОМОГНЕ!

За време на постот, треба да се потсетиме зошто е постот и кои се вистинските причини за пост. Оваа приказна треба да ве врати на патот на трпеливоста и верата. „Беше убав ден, мислите на една млада жена биле исполнети со чувство на мир додека размислувала за смртта и воскресението …

Повеќе »

(ВИДЕО) Најубава посна бајадера со лешници: Може да стои и’ една недела а не го менува вкусот!

Кој вели дека не може да се ужива во деновите на пост? Состојки: 150 мл вода, 200 г шеќер, 100 г маргарин, 200 г посно чоколадо (100 г во колачот а 100 г за глазура), 200 г мелени посни бисквити (може да варира и до 250 г во зависност од …

Повеќе »

(ВИДЕО) Богата и свечена посна погача: Идеална за деновите на пост и слави!

Иако сигурно имате доста посни рецепти кои со години ги користите за деновите на пост или доколку славите посна слава, сигурно ќе ви се допадне и овој што ви го предлагаме… Состојки: 500 мл млака вода,750 – 800 г брашно, 30 г свеж квасец, 1 лажичка шеќер, 1 лажица посен …

Повеќе »

(ВИДЕО) Посни кифлички на вода: Совршено тесто за деновите на пост – меки како душа!

Испробајте го овој рецепт, сигурни сме дека ќе бидете воодушевени! Состојки: 400 мл вода 1 лажичка шеќер 1 лажичка куркума 2 лажички сол 2 лажичка оцет 20 г свеж квасец 700 – 750 г брашно 1 кесичка прашок за печиво (10 г.) Прелив: 100 мл вода 1 лажица брашно малку …

Повеќе »

(ФОТО) Бојан Јовановски: „Јас сум јас а ВИЕ какви сте?“

Нема ден а да не се објави некоја „нова информација“ за Бојан Јовановски – во стилот: продолжен му е притворот, некои го нарекуваат педер (а претходно уживаат да се сликаат со него), други пренесуваат вести од странски медиуми… Но ние решивме да се вратиме две години и да ви пренесеме …

Повеќе »