Tag Archives: пост

Во понеделник почнува Петровденскиот (Апостолски) пост: Најлесен од сите 4. пости, треба да испочитувате само 2. правила

Духовните отци советуваат секој човек да има една молитва на усните во секој момент За верниците на Македонската православна црква (МПЦ), постот на Свети Петар започнува на 28 јуни и ќе трае до Петровден, 12 јули. Петровденскиот пост се нарекува и апостолски, тој започнува во првиот понеделник по Духовната недела …

Повеќе »

(МЕНИ) ДИЕТА НА ДОКТОР УГЛОВ ЗА ЖИВОТ БЕЗ БОЛЕСТИ: За две недели најмалку 5. килограми помалку но и…

Професорот и доктор Углов живеел 103 години, а во текот на поголемиот дел од својот живот ја одржувал истата тежина: 63 килограми! Тој имал одлично здравје целиот свој живот. Тој влезе во Гинисовата книга на рекорди како најстариот хирург во светот. Професорот Углов тврди дека прекумерната тежина и премногу јадење …

Повеќе »

(ЧАСОВИ) Месечева ДИЕТА: Едноставна и ефикасна!

Основата на „Месечева диета е постот во траење од 24. часа кога Месечината е млада. Кога започнува „Месечевата диета“? Во моментот кога Месечината се менува и станува млада. Не мора 24. часа Лабораториските тестови покажале дека не е секогаш потребно да гладувате цели 24 часа, бидејќи клучните ензими се активираат …

Повеќе »

Тони Цетински се потсети на денот за загинување на Тоше: „Твојата насмевка е надеж која толку многу им треба на сите во денешните чудни и зли времиња!“

На својот профил на Фејсбук Тони Цетински се потсети на денот кога Тоше Проески трајно не напушти… „Долги 13. години, Утре некаде околу ова време не напуштив физички, но само физички брат ми. Не можам да верувам колку многу ти недостасуваш денес и колку е тешко за нас што си …

Повеќе »

Ако сакате да ве следат среќа и здравје, јадете го ова овошје денес: Обичај на Крстовден што мора да го испочитувате!

Оној што е крстен со крст пости на Крстовден“ Крстовден е голем празник што Македонската православна црква и верниците го слават двапати годишно, на 18. јануари и 27. септември. Есенскиот Крстовден е придружен со бројни обичаи и верувања, кои се почитуваат уште од античко време.Сигурно сте запознаени со изреката дека …

Повеќе »

(ФОТО) ТАЈНА – НЕ ЗНААТ ЗА РАК: Мени на НАЈЗДРАВИОТ народ на светот!

Нивното потекло е обвиткано со тајна. Тенот им е посветол од сите соседни народи, а нивниот јазик (бурушаски) е повеќе сличен на баскискиот отколку на кој било друг што ги опкружува. На крајниот север на Пакистан, во планинската долина Хунза, која се наоѓа во регионот Гилгит-Балтистан, луѓето живеат до 120, …

Повеќе »

Белгискиот нобеловец категорично тврди: Кога вака постите, телото може да се избори со рак и деменција!

На вас е што јадете и кога јадете, но научните истражувања велат дека е подобро кога гладуваме… Интервалите на постот се многу популарни бидејќи многумина сметаат дека тоа е одличен метод да ослабнете и да останете здрави. Што е аутофагија? Називор „аутофагија“ потекнува од грчки јазик и тоа е метаболички …

Повеќе »

КОРОНА ВИРУС ВО МАКЕДОНИЈА – Пост на Фејсбук кој предизвика многу дискусии:„На слава и дошле 100 луѓе а и починале сопругот и синот!“

Боби Илиевски секојдневно постира разни информации а оваа е за една трагична семејна случка ги разбранува припадниците на Фејсбук: „176 позитивни и 9 починати. Во меѓувреме жена што правела слава на Ѓурговден на која дошле 100 луѓе и на која и починале сопругот и синот од корона вирусот, сега ќе …

Повеќе »

ДОБРО Е ДА СЕ ЗНАЕ АКО ПОСТИТЕ: Пожелно е да се внесуваат овие намирници за да го зајакнете имунитетот!

Велигденскиот пост за православните верници ЗАПОЧНА и тоа е воедно најдолгиот и најстрогиот пост во годината. При пост, посегнуваме по овошје и зеленчук, храна богата со витамини и минерали, кои се клучни за силен имунитет. Фактот што изборот на храна за време на постот не е многу голем, не е …

Повеќе »