Tag Archives: посни колачиња

(ВИДЕО) Посни солени колачиња со ајвар и сусам

Идеални се за појадок, како предјадење, ужина, вечера… Состојки:250 г брашно, сол, 1 лажичка прашок за печиво, 2 полни лажици ајвар (може и лут, кој сака), 100 мл масло, 100 мл минерална вода, уште малку брашно (20 до 50 г), 50 г сусам. Постапката за подготовка можете да ја погледнете …

Повеќе »

(ФОТО) Рецепти за 16. ситни посни колачи за сите пригоди и вкусови!

Посните слави, имендени се секогаш причина повеќе за барање нови рецепти за слатки…за нешто што не сме го имале минатиот пат. Се надеваме дека со овие наши 16. предлози малку ќе ви ја олесниме потрагата… 1. Беќар обланди Состојки: 200 г мелени ореви 400 г шеќер во прав 100 мл …

Повеќе »