Tag Archives: полициски час

Воведен полициски час во уште една грчка област: казни до 200.000 евра

Последната грчка област каде што беа воведени ограничувања со цел да се спречи ширењето на коронавирусот е Месенија, област на Пелопонез. Ограничувачките мерки ќе стапат на сила во петок во 6. часот наутро, а нивното евентуално укинување и продолжување повторно ќе се разгледува на 1. септември, во зависност од епидемиолошката …

Повеќе »

Корона вирус во Европа: Шпанија го враќа полицискиот час

Шпанските региони го враќаат полицискиот час, како и ограничувањата за дружење и ноќниот живот, со цел да се спречи ненадејното зголемување на бројот на новоинфицирани со вирусот корона, додека варијантата делта се пренесува на невакцинирани млади луѓе во земјата. Каталонија и Валенсија, два региона на медитеранскиот брег кои се главни …

Повеќе »

(ВИДЕО) Ролан Гарос ги смени правилата за Рафа и Новак: Публиката остана и по полицискиот час!

НЕВЕРОЈАТНО полуфинале на Ролан Гарос одиграа Новак Ѓоковиќ и Рафа Надал. Ѓоковиќ победи со 3:6, 6:3, 7:6, 6:2 за финалето во кое ќе игра против гркот Циципас. На Надал ова му беше само трет пораз во неговата кариера на париско тло. Тој загуби еднаш од Робин Содерлинг, и двапати од …

Повеќе »

(ВИДЕО) ШПАНЦИТЕ СЛАВАТ НА УЛИЦИТЕ: После 6. месеци укинат полицискиот час!

Шпанците го прославија укинувањето на полицискиот час, што траеше дури шест месеци поради пандемијата на коронарниот вирус, на улиците. Многумина од нив се собраа на улиците да танцуваат и да пеат, но регионалните власти велат дека ќе ги спречат собирите. Укината е вонредната состојба, а предвидена е и забрана за …

Повеќе »

(ФОТО) Во Германија повторно ригорозни мерки: Воведен полициски час, во продавниците само со негативен тест…

Во ГЕРМАНИЈА, синоќа на полноќ стапија на сила измените во законот за заштита од инфекции, кои овозможуваат автоматско воведување на построги мерки во борбата против ковид-19, вклучително и забрана за движење помеѓу 22. и 5. часот наутро, и тоа во градовите и општините со седумдневна инциденца повисока од 100. ново …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) СКОРО СЕ’ ИМ Е ЗАБРАНЕТО: Како се живее во Норвешка – Правилата се менуваат нон стоп а најновото е “црвено ниво“!

За животот во Норвешка, нашинци кои се таму, велат дека е слично како во повеќето европски држави. Во оваа скандинавска земја не е ништо подобро, не постои полициски час, но има ограничувања на сите страни. „Веќе со месеци во Осло работат само продавници за храна, аптеки и бензински пумпи. Рестораните …

Повеќе »

Словенечки доктор и’ после две дози вакцина добил корона: Се сомневаат на друг сој

Словенечки лекар, вработен во Клиничкиот центар во Марибор, повторно се заразил со коронавирус откако претходно бил вакциниран со две дози на вакцина, потврдено е во средата во втората најголема словенечка болница Како што е пренесено од телевизиската станица POP-TV, реинфекција е можна бидејќи нема вакцина која е сто проценти ефективна, …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) САМО ОСТРО ВО БОРБАТА ПРОТИВ КОРОНА: Холандскиот апелационен суд ја суспендирал пресудата со која се укинува полицискиот час!

Апелациониот суд во Холандија ја суспендирал пресудата со која и се наложува на владата да го откаже полицискиот час во Холандија, бидејќи со тоа се нарушува слободата на движење и собирање. Судот во Хаг вчера донел одлука дека треба да се укине полицискиот час, за што владата веднаш поднела жалба. …

Повеќе »

СКАПО ПЛАТЕНА „ИТРИНА“: Го шетала сопругот на поводник, оправдувајќи се дека тоа е нејзиното куче – тоа скапо ја чинело!

Во Канада е во сила полициски час, а една жена се обидела на необичен начин да најде „дупка во законот“. Таа решила да шета по улиците на Шербрук, оддалечен околу 150. километри од Монтреал, па на поводник ни помалку ни повеќе го шетала нејзиниот сопруг. Како што објави една канадска …

Повеќе »