Tag Archives: пожари

(ВИДЕО) Вака гасне пожар најмоќното противпожарно возило на светот

НАЈМОЌНОТО пожарникарско возило во светот е базирано на руска технологија, а се наоѓа во нашиот регион. Познат е како Big Wind, и тоа е хибрид кој ги користи ресурсите на две од веројатно најдолговечните воени машини во историјата. Не само што и двете се руски, туку и двајцата биле добро …

Повеќе »

(ФОТО) ТОПЛОТЕН БРАН – ЕВРОПА ВРИЕ НА +47 СТЕПЕНИ: Пожарите беснеат низ стариот континент, температурите уриваат рекорди

Илјадници пожарникари и денеска продолжуваат да се борат со пожарите во Португалија, Шпанија и Франција, додека топлотниот бран не покажува знаци на стивнување. Стотици луѓе загинаа, десетици илјади беа евакуирани. Најмалку 238. луѓе загинаа од жештините минатата недела во Португалија, а на северот на земјата загина пилот кога неговиот авион …

Повеќе »

(ВИДЕО) ДРАМА ВО САН ДИЕГО: Авион се урнал во населба

МАЛ патнички авион се урнал во населба во округот Сан Диего, Калифорнија, во близина на градот Ел Кајон. Американските медиуми јавуваат дека засега не се познати деталите за несреќата, како и дали има жртви. Снимките објавени на социјалните мрежи покажуваат запалени автомобили и противпожарни екипи. Авионот при падот ги оштетил …

Повеќе »

(ФОТО) Во Јапонија прават куќи од стиропор отпорни на земјотреси, пожари и тајфуни

Куќите од стиропор можеби воопшто не звучат како добра идеја ако мислиме на ветер и бури, но се чини дека Јапонците пронајдоа рецепт како куќите од овој материјал да ги направат отпорни на земјотреси, пожари и тајфуни. Иако повеќе потсетуваат на домовите на хероите од цртан филм, куќите од стиропор …

Повеќе »

(ФОТО) СЕ ИМА СЕ МОЖЕ: Турскиот актер Бурак Озчивит купува нова вила

Старата куќа на познатиот актер Бурак Озчивит се најде на патот на пожарите во Турција ова лето. Оваа година Турција го помина едно од најлошите лета во својата историја кога станува збор за шумски пожари. Дури и добро познатиот актер, БуракОзчивит, делумно беше жртва на оваа еколошка катастрофа. По завршувањето …

Повеќе »

(ФОТО) ЧОВЕК СО ГОЛЕМО СРЦЕ: „Величествено е ова што го прави, кога се околу него гори . Честитки хероју !“

На страната „Штип и штипјани“ на Фејсбук беше објавена фотографија од пожарникар кој и дава вода на желка, која за среќа го преживеала пожарот… Топлината и хуманоста па и човечноста на овој млад човек е уште еден доказ дека треба да бидеме само луѓе со големо Л…И, кога можеме да …

Повеќе »

(ВИДЕО) И’ НОВИНАРИТЕ СЕ САМО ЛУЃЕ – ЕМОТИВЕН СЛОМ ВО ЖИВО: Цела Грција плачела со новинарката! Еве што се случило кога и пришол постар човек!

Дека новинарската работа е тешка и многу стресна, особено кога станува збор за итни случаи, покажува и случајот на младата грчка новинарка Евлампија Реви, која работи за Open TV и известува за погодените области од пожар, а која поради се во програмата во живо, додека разговарала со еден локален жител, …

Повеќе »

(ФОТО) Важно предупредување во Грција: Поради пожарите на сите на мобилен итно им стасала оваа порака!

Сите граѓани и туристи кои се во Грција синоќа добиле СМС предупредување за пожарите. Пораката не треба да предизвикува паника кај граѓаните и туристите, туку напротив, да ги доведе до поголема претпазливост! Поради екстремно високите температури во наредните денови, исто така, ќе има високи ризици од пожар во многу области …

Повеќе »

БЕЗ КОМЕНТАР: Малку одмор за хероите!

Пожарите кои беснеат во нашата земја многу пожарникари (но и други ангажирани) оставија без сон…. Но, тие храбро издржуваат и затоа преку фотографијата која се шири по социјалните медиуми им посакуваме да имаат повеќе одмор а помалку работа. Автор на фотографијата (колку што може да се прочита е Арбнера Мемети.

Повеќе »