Tag Archives: пожари

(ФОТО) Во Јапонија прават куќи од стиропор отпорни на земјотреси, пожари и тајфуни

Куќите од стиропор можеби воопшто не звучат како добра идеја ако мислиме на ветер и бури, но се чини дека Јапонците пронајдоа рецепт како куќите од овој материјал да ги направат отпорни на земјотреси, пожари и тајфуни. Иако повеќе потсетуваат на домовите на хероите од цртан филм, куќите од стиропор …

Повеќе »

(ФОТО) СЕ ИМА СЕ МОЖЕ: Турскиот актер Бурак Озчивит купува нова вила

Старата куќа на познатиот актер Бурак Озчивит се најде на патот на пожарите во Турција ова лето. Оваа година Турција го помина едно од најлошите лета во својата историја кога станува збор за шумски пожари. Дури и добро познатиот актер, БуракОзчивит, делумно беше жртва на оваа еколошка катастрофа. По завршувањето …

Повеќе »

(ФОТО) ЧОВЕК СО ГОЛЕМО СРЦЕ: „Величествено е ова што го прави, кога се околу него гори . Честитки хероју !“

На страната „Штип и штипјани“ на Фејсбук беше објавена фотографија од пожарникар кој и дава вода на желка, која за среќа го преживеала пожарот… Топлината и хуманоста па и човечноста на овој млад човек е уште еден доказ дека треба да бидеме само луѓе со големо Л…И, кога можеме да …

Повеќе »

(ВИДЕО) И’ НОВИНАРИТЕ СЕ САМО ЛУЃЕ – ЕМОТИВЕН СЛОМ ВО ЖИВО: Цела Грција плачела со новинарката! Еве што се случило кога и пришол постар човек!

Дека новинарската работа е тешка и многу стресна, особено кога станува збор за итни случаи, покажува и случајот на младата грчка новинарка Евлампија Реви, која работи за Open TV и известува за погодените области од пожар, а која поради се во програмата во живо, додека разговарала со еден локален жител, …

Повеќе »

(ФОТО) Важно предупредување во Грција: Поради пожарите на сите на мобилен итно им стасала оваа порака!

Сите граѓани и туристи кои се во Грција синоќа добиле СМС предупредување за пожарите. Пораката не треба да предизвикува паника кај граѓаните и туристите, туку напротив, да ги доведе до поголема претпазливост! Поради екстремно високите температури во наредните денови, исто така, ќе има високи ризици од пожар во многу области …

Повеќе »

БЕЗ КОМЕНТАР: Малку одмор за хероите!

Пожарите кои беснеат во нашата земја многу пожарникари (но и други ангажирани) оставија без сон…. Но, тие храбро издржуваат и затоа преку фотографијата која се шири по социјалните медиуми им посакуваме да имаат повеќе одмор а помалку работа. Автор на фотографијата (колку што може да се прочита е Арбнера Мемети.

Повеќе »

(ВИДЕО) ЧУДО, БОЖЈА ПОМОШ ИЛИ НЕШТО ТРЕТО: Огнената стихија на Евија го заобиколила манастирот Свети Давид чии монаси одбиле да се евакуираат!

Ситуацијата е драматична во Грција, каде со денови избувнуваат големи пожари. Последниот пожар избувна на островот Евија, а пламенот што се ширел ги принудил властите да наредат нова евакуација на населението на север. Пожарникари, противпожарни авиони, општински екипи и волонтери се обидуваат да го локализираат пожарот што вчера избувна во …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) ПРИМЕРИ ЗА ДОБРИНА – Момчиња влетале во опожарените рпедели за да им помогнат на коалите

Тинејџерите возат низ разорените области и спасуваат коали… Мич и Калеб се тинејџери од Австралија кои решиле да влезат во разорените опблсти за да им помогнат на коалите. Малите мечки кои го населуваат овој континент страдаат од пожарите кои веќе некое време беснеат по шумите во Австралија, а двајцата роднини …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) ПОЖАРИ ВО АВСТРАЛИЈА: Крис Хемсворт, Луис Хамилтон, Кајли Миног, Никол Киднам, Марго Роби…донираат и повикуваат за помош!

Секој ден славните личности од сите сфери апелираат за помош на борците со пожарите во Австралија, за обновување на уништетните подрачја и заштита на животинскиот свет… Шампионот во Формула 1, Луис Хамилтон, решил да помогне со 500.000 американски долари за да им помогне на оние кои се борат против пожарите …

Повеќе »