Tag Archives: подводен тунел

(ВИДЕО) ПО ДОЛГА ИЗГРАДБА – отворен најдолгиот подводен тунел во Кина, таван дизајниран да спречи замор

Над 2 милиони кубни метри бетон се потрошени за изградба на двонасочен тунел, кој има шест ленти и е широк 17,45 метри. По речиси четири години изградба, најдолгиот тунел за подводен автопат во Кина сега е отворен за сообраќај на возила. Во должина од 10,79 километри, тунелот Таиху се протега …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Кружен тек под Атлантикот на кој светот му се восхитува

По три години изградба, отворен е голем подводен сообраќаен тунел, Еистрој, кој ги поврзува двата Фарски острови Стрим и Еистрој, лоцирани во Северен Атлантик помеѓу Шкотска, Норвешка и Исланд. Тунелот Еистрој има две ленти, широк е 10 и пол метри, а заедно со пристапните патишта е долг 11,24 километри. Од …

Повеќе »

(ВИДЕО) ОТВОРЕН ПРВИОТ ПОДВОДЕН КРУЖЕН ТЕК: Импозантна градба – 11. км долг тунел оди под Атланскиот океан!

Работата на првиот подводен кружен тек, под Северниот атлантски океан, е завршена, како дел од проектот на изработка на тунел долг 11 километри под дното што поврзува 2 од 18-те Фарски острови. Кружниот тек наскоро ќе биде пуштен во употреба и не само што ќе се користи за сообраќај, туку …

Повеќе »

(ВИДЕО) Во Европа се гради најдолгиот подводен тунел

Копенхаген, Берлин – По повеќе од една деценија планирање, започна работата на најдолгиот подводен тунел во светот. Тунелот Фемарнбелт ќе ги поврзе Данска и Германија, ќе се спушти до 40. метри под Балтичкото Море и ќе биде отворен во 2029. година, пишува Си-Ен-Ен. Тунелот, кој ќе биде долг 18. километри, …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Генијални Норвежани: Патувањето по џиновските „цевки“ под вода ќе заштеди 10. часови возење

Норвежаните сметаат дека плутечкиот тунел ќе биде вистинска атракција, токму како Ајфеловата кула. До денеска е завршено 10. проценти од проектот, но до 2050. се планира завршување на работите. А цената? Вистинска ситница – 37.500.000.000 (37.5) милијарди долари. Возењето по автопатот Е39 по западниот брег на Норвешка, од Кристијансен до …

Повеќе »