Tag Archives: поголема

Светска здравствена организација – Тедрос Адхан Гербрејезус: „Стапката на смртност од Ковид-19 е десет пати поголема отколку од грипот!“

Потврдени се 1.600.000 слкучаи на зараза со корона вирус во повеќе од 180 земји… Луѓето кои се заразуваат со новиот коронавирус, се изложени на далеку поголем ризик од смрт од оние што го добиваат грипот, предупредил Тедрос Адхан Гебрејезус, генерален директор на Светската здравствена организација (СЗО). „Стапката на морталитет од …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) ПРОНАЈДЕНА НОВА ПЛАНЕТА СЛИЧНА НА ЗЕМЈАТА: Се верува дека е „населива“!

Новиот сателит TES (Transiting Exoplanet Survey Satellite), кој трага за егзопланети забележал нова планета оддалечена 31. светлосна година од Земјата, која кружи околу блиска ѕвезда во соѕвездието Водена змија, а набргу откриле дека околу истата ѕвезда кружат уште две вселенски тела. Планетата, оддалечена околу 31 светлосна година од нас, која …

Повеќе »