Tag Archives: пет дена

Какво време да очекуваме во наредните пет дена

Се чини дека, барем според најавата од УХМР, летото полека не напушта… За денес (среда) се предвидува сончево со умерена облачност, околу пладне и рано попладне претежно во северените делови облачноста ќе се зголеми и ќе има појава на краткотраен пороен дожд. Ќе дува умерен, а вдолж Поварадарието повремено засилен …

Повеќе »

Какво време не очекува во наредните пет дена?

Жешкото време, иако и му е време – нели лето е…се чини ќе продолжи но со поумерено темпо, барем според најавите на УХМР. Денес (вторник) се очекува сончево и многу топло со мала до умерена облачност. Кон крајот на денот ќе има локална појава на пороен дожд и грмежи. Ќе …

Повеќе »

Какви температури да очекуваме во наредните пет дена?

Денес и утре времето ќе биде претежно сончево и многу топло со натпросечни температури за овој период од годината. Со прогнозираните температурни вредности ќе биде активирана жолта, а во југоисточните подрачја, каде максималните температури повторно ќе надминат 40 степени, портокалова фаза за опасност од високи температури, најавуваат од УХМР. Денес …

Повеќе »

Временска прогноза за наредните 5. дена: Сонце, топло, но и…

Сонце топло…високи температури,но и промени кои ќе ни ја нарушат пролетната хармонија… Еве што најавува УХМР за наредните 5. дена: Денес ќе биде претежно сончево и топло со слаб до умерен ветер од северозападен правец. Температурите, дневни, ќе се движат од 20, на северт, до 32. степени на југот на …

Повеќе »

Какво време може да очекуваме наредните пет дена а што до крајот на мај?

И додека УХМР главно дава прогнози за околу пет ден AccuWeather оди малку подалеку па најави прогноза за наредните 30. дена…Погледнете Денес (недела) ќе биде сончево со умерена облачност. Во североисточните делови во пладневните часови ќе има услови за слаб дожд. Ќе дува слаб до умерен северозападен, а во западните …

Повеќе »

Среде пролет стаса ладен бран: Што не очекува во наредните 5. дена

Таман се навикнавме на топлина ни се случи ладе бран. Еве што најави УХМР за наредните 5. дена Денес (сабота) најпрвина од изутрина на северот поради продор на постудена воздушна маса ќе дува умерен, а потоа и долж Повардарието повремено и силен северен ветер (над 60 км/час) што ќе предизвика …

Повеќе »

ПРАЗНИЧНА ПРОГНОЗА за 5. дена: Еве какво време не очекува

УХМР излезе со петдневна временска прогноза, за празниците… Денеска се очекува умерено до значително облачно и топло со слаб до умерен ветер од јужен правец. Попладне и во текот на ноќта претежно во западните делови ќе има врнежи од дожд. Минимална температура 11°C до 14°C. Максимална температура: 20°C до 31°C. …

Повеќе »

Временска прогноза за наредните 5. дена: Променливо и со изненадувања…

Како наближуваат велигденските празници сите сме со прашања – какво време ќе имаме? Дали пролетта конечно ќе се стабилизира и ќе почнеме да уживаме во неа. Иако од УХМР немаат најава за велигденските празници сепак излегоа со прогноза за наредните 5. дена: Времето денес ќе биде облачно и посвежо со …

Повеќе »

Какво време ќе имаме во наредните 5. дена

И оваа недела ќе се среќаваме со дождливи и студени денови, барем за овој период од годината. Наместо да се радуваме на сонцето и топлите сончеви зраци од УХМР најавуваат дека и оваа седмица ќе имаме ладно време проследено со ветер и дожд… Денеска ќе биде претежно облачно со врнежи …

Повеќе »