Tag Archives: петрунија

(ФОТО) Македонскиот филм „Петрунија“ со две престижни награди на Берлинале: “Ecumenical Jury Award” и “Guild Film Prize” во рацете на Теона Стругар Митевска

На денешната церемонија за доделување награди од независни жири комисии во рамки на Берлинскиот меѓународен филмски фестивал, беше соопштено дека престижната награда од жири комисијата “Ecumenical” ја добива нашиот „Господ постои, името ѝ е Петрунија“ на Теона Стругар Митевска. Нашиот филм дополнително се закити и со уште една фантастична награда …

Повеќе »

(ФОТО) „Господ постои, името ѝ е Петрунија” на врвот на листата на реномираниот Screen Media

Филмот на Теона Стругар Митевска, „Господ постои, името ѝ е Петрунија” беше оценуван од жирито на Screen Media во Берлин, при што доби одлични првични резултати. Нашиот филм моментално се наоѓа на врвот на листата на жирито, заедно со Öndög на Ванг Куанан, со просечна оцена од 2,8, иако „Господ …

Повеќе »

(ВИДЕО) Берлинале 2019: Аплаузи на прес конференцијата за екипата на македонскиот филм „Господ постои, се вика Петрунија“

„Берлинале“ објави видео од денешната рпес конференција со екипата на македонскиот филм… На филмскиот фестивал во Берлин денеска рано, во 9 часот се одржа проекцијата на филмот „Господ постои, се вика Петрунија“ на македонската режисерка Теона Стругар Митевска, а подоцна беше одржана прес конференција со екипата на македонскиот филм. Според …

Повеќе »

(ФОТО) Денеска Светска премиера на филмот „Господ постои, името и’ е Петрунија“ во Берлин

Покрај денешната официјална премиера, во 11-те фестивалски денови на Берлиналето „Господ постои, името ѝ е Петрунија“ има уште седум проекции Филмот „Господ постои, името ѝ е Петрунија“ на режисерката Теона Стругар-Митевска денеска од 16. часот премиерно ќе биде прикажан на Берлинскиот филмски фестивал во официјална конкуренција за наградата „Златна мечка“. …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Погледнете го официјалниот трејлер на „Господ постои, името ѝ е Петрунија” и ексклузивни “Behind the scene” фотографии

На неколку дена пред светската премиера на филмот „Господ постои, името ѝ е Петрунија”, Продукцијата „Сестри и Брат Митевски” го објави и официјалниот трејлер. Истиот е изработен од страна на агентот за продажба „Пирамид” од Франција, кој е најсилниот во моментов и кој застанува зад филмови кои ја одбележуваат врвната …

Повеќе »