Tag Archives: пациенти

Во ковид центрите во Скопје за 24 часа се хоспитализирани 31 пациент, а вкупно се лекуваат 479 болни, сомнителен и потврден за КОВИД -19

Во изминатите 24 часа во ковид центрите во Скопје се хоспитализрани 31 нов пациент поради компликации од корона вирусот. Вкупно 479 лица сомнителни и потврдени за КОВИД -19 се лекуваат на инфективните оддели во главниот град. Во последното деноноќие, на интерните клиники имало вкупно 15 приеми и тоа двајца пациенти …

Повеќе »

Исповед на лекар: Како изгледа една ноќ борба со корона

Од веб-страницата на Извршниот одбор на Здружението на лекари на Обединети против ковид, го пренесуваме сведочењето на искусен анестезиолог од синоќешната должност во една од српските болници. „Се надевам дека ќе ми ја простите слободата да ја споделам со вас мојата беспомошност и фрустрација на дежурен лекар во Ковид интензив …

Повеќе »

Министерство за здравство информира: Во ковид центрите во Скопје за 24. часа се хоспитализирани 36 пациенти, а вкупно се лекуваат 467. болни, сомнителни и потврдени за КОВИД -19

Во изминатите 24 часа во ковид центрите во Скопје хоспитализрани се 36 нови пациент поради компликации од корона вирусот. Вкупно 467 лица сомнителни и потврдени за КОВИД-19 се лекуваат на инфективните оддели во главниот град. Во последното деноноќие, на интерните клиники имало вкупно 19 приеми и тоа двајца пациенти биле …

Повеќе »

(ФОТО) Германски лекар на тешко болните од ковид им ставал смртоносни инјекции

Лекар, 44, кој од февруари работел во Универзитетската болница во Есен, е осомничен за убиство на двајца мажи, на возраст од 47. и 50. години, кои биле на интензивна нега и биле заразени со коронавирус и имале потешка форма на болеста. Тамуошната полиција вели дека лекарот признал едно од убиствата …

Повеќе »

(ВИДЕО) НЕ САКААТ ДА ПРИЗНААТ ДЕКА ВИРУСОТ ПОСТОИ: Медицинска сестра од САД открила што пациентите заразени со корона и говорат пред смрт!

Медицинската сестра Џоди Доринг од Јужна Дакота за Си-Ен-Ен изјавила дека некои од нејзините пациенти со коронавирус, дури и’ на смртна постела, одбиваат да поверуваат дека Ковид-19 е вистински. “За мене е многу тешко да видам како луѓето сè уште не сакаат да признаат дека постои коронавирус, иако доаѓаат на …

Повеќе »

ИСТРАЖУВАЊЕ – Симптомите на корона од ден во ден: Десеттиот е најопасен!

Според неодамнешното истражување спроведено од истражувачи од болницата Џонган на Универзитетот Вухан, сличен модел на симптоми е пронајден кај 140. пациенти кои биле позитивни на вирусот и била откриена приближна временска низа на симптоми. Истражувањето сугерираше дека околу 99. проценти од пациентите имале висока температура, а повеќе од половина се …

Повеќе »

(ВИДЕО) ЗА ДА СЕ ОСЛОБОДАТ ОД СТРЕСОТ ДОДЕКА ТРАЕ ПАНДЕМИЈАТА: Медицинска сестра секој ден свири на виолина на заболените од корона

Иако во овие тешки времиња тие се најмногу изложени на вирусот, медицинските работници сигурно имаат потреба од некаква форма на релаксација за да се ослободат од стресот за време на пандемијата. Една 26-годишна медицинска сестра од Чиле, Дамарис Силва го нашла својот начин да се опушти, свирејќи им виолина на …

Повеќе »

„Храбро срце“: Се појавува зрак на надеж на крајот на тунелот…

Здружението „Храбро срце“ беше на состанок на ФЗО со цел да им се олеснат задолжителните трошоци околу одржување на опремата на нивните членови кои живеат со вградени пумпи во срцето… Неодамна трајно не напушти Христијан Неделковски (31) чие срце не можеше повеќе да издржи, но членовите на „Храбро срце“ и …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Американски лекар го открил советот што го дава на секој пациент кој ќе заболи од коронавирус

Др. Рон Вајс (58) е лекар на примарна нега и итна помош кој во март помогнал во лекувањето на првиот пациент заболен од Ковид-19 во Њу Џерси. Оттогаш видел стотици пациенти со таа болест. Тој, исто така, практикува и интегративна медицина или интегративно здравство. Тоа е реалтивно нов поим на …

Повеќе »