Tag Archives: пасоши

ОБЈАВЕНА ЛИСТАТА НА НАЈМОЌНИТЕ ПАСОШИ ВО СВЕТОТ: Европа доминира, еве каде е Македонија а каде останатите земји од бивша Југославија!

Лондонската фирма за советување за државјанство и престој Henley & Partners објавила ревидирана листа на најмоќните пасоши во светот. Последниот извештај на Henley покажува дека глобалниот јаз во слободата на патување никогаш не бил поголем. Таканаречениот индекс на Henley пасош е базиран на податоци дадени од Меѓународната асоцијација за воздушен …

Повеќе »

Европа пресече: Патување можно со три услови и одобрени вакцини

Европската комисија денес предложи создавање на дигитални зелени сертификати, со цел да се олесни слободното движење во Европската унија за време на пандемијата. Дигитален зелен сертификат ќе биде доказ дека лицето е вакцинирано против ковид 19 или добило негативен резултат од тест или се опоравило од ковид 19 и има …

Повеќе »

Се воведуваат темно црвени зони на епидемиолошката карта на ЕУ: Тие се најлоши, еве што значат!

ПРЕТСЕДАТЕЛКАТА на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, најави воведување на нова ознака на епидемиолошката карта на Европа, темно црвена зона од која патниците треба да бидат тестирани пред да заминат а по пристигнувањето на дестинацијата и да останат во карантин. „Темно црвената боја ќе ги обележи областите каде циркулацијата …

Повеќе »

(ФОТО) Земја на вечно лето: Синиот рај ги продава своите пасоши!

Државјанство може да се добие на два начини – ако донирате пари на Фондот за одржлив развој или вложите во изградба на недвижнина на островот… Свети Кристофер и Невис е карипска земја во малите Антили. Иако се простира на само 261 квадратен километар во Карипското море, една е од најпопуларните …

Повеќе »