Tag Archives: пандемија

КОРОНА ВИРУСОТ НЕ ЗАПИРА: Во светот се заразени повеќе од 20. МИЛИОНИ луѓе! Повеќе од 200.000 заболеле во само еден ден!

Бројот на заразени со коронавирус во светот надмина 20. милиони, а само во последните 24. часа се разболеле скоро 200.000 луѓе. Во последните 24 часа најголем број пациенти се регистрирани во Индија – 62.117, потоа во САД – 42.917, Бразил – 22.053. Повеќе од 10,000 заразени лица се исто така …

Повеќе »

ПАНДЕМИЈА НА КОРОНА ВИРУС – ВО СВЕТОТ ЗАРАЗЕНИ ПОВЕЌЕ ОД 19. МИЛИОНИ ЛУЃЕ: Во Индија повеќе од 2. милиони заболени, во Бразил уште 53.139 нови случаи

Повеќе од 19 милиони луѓе во светот се заразени со вирусот на корона, од кои еден милион за помалку од четири дена. Според новиот биланс, до 23,00 часот (GMT) во четврток, од коронавирус во светот починаа 712.315 луѓе, а бројот на официјално заразени е 19.000.553. Во САД починале 159.864 лица, …

Повеќе »

(ВИДЕО) ПАНДЕМИЈА – КОРОНАТА ПРОДОЛЖУВА ДА „КОСИ“ СЕ’ ПРЕД СЕБЕ: Црни рекорди во САД, во Индија повеќе од 50.000 заразени во еден ден!

Црните епидемиолошки рекорди во САД, а Ројтерс известува дека секоја минута во Соединетите држави умира по едно лице со ковид-19. Вкупниот број на смртни случаи во Соединетите Држави надмина 150.000 и е најголем во светот, а стапката на смртност се зголемува со невидена стапка. Според анализата на Ројтерс, бројот на …

Повеќе »

(ФОТО) Бочели предизвикал лавина од реакции: Иако преболел корона верува дека пандемијата е измислена, а децата му рекле да „се држи до оперите“!

Познатиот италијански тенор Андреа Бочели, иако бил заразен со коронавирус, се сомнева дека пандемијата е сериозна и ја нарекува „таканаречена“… „Знам многу луѓе и фала му на Бога, не познавам никого кој заврши на интензивна нега. Значи, каде е целата тежина на ситуацијата“, рекол тој на конференцијата во италијанскиот Сенат. …

Повеќе »

(ВИДЕО) Погледнете и слушнете како звучи „Highway to Hell“ кога ја свират 1.000 музичари!

ИЛЈАДА музичари од целиот свет се собрале во Rockin’1000, најголемиот бенд на планетата, минатиот јули и го извеле култниот хит „ighway to Hell“ кај „Stade De France“ во Париз, а снимката деновиве повторно кружи на интернет. Неверојатната изведба во која 1.000. музичари истовремено свират и пеат еден од најголемите хитови …

Повеќе »

КОВИД 19 – БРОЈОТ НА ЗАБОЛЕНИ ОД КОРОНА НАДМИНАЛ 12,8 МИЛИОНИ ЛУЃЕ: За 24. часа уште 219.963 заразени, вирусот досега однел 567.000 животи

Во светот со корона вирус се заразени уште 219.963 лица, со што вкупниот број на заразени е повеќе од 12,8 милиони луѓе, објави синоќа Светската здравствена организација. Уште 5.226 лица починаа,а пандемијата досега однесе повеќе од 556.000 животи, според дневниот билтен на СЗО. Статистиката на СЗО се заснова на официјално …

Повеќе »

(ФОТО) Спас за жешки денови: Стајлингот на Ангелина Џоли е идеален за лето!

Американската актерка не успеала да ги избегне папараците на улиците на Лос Ангелес Анџгелина Џоли (45) била фотографирана на шопинг во Лос Ангелес со нејзината ќерка Вивиен (11), во обична облека во комбинација со заштитна опрема, како резултат на глобалната пандемија на корона вирусот. Холивудската актерка избрала бел ленен фустан …

Повеќе »

(ВИДЕО) ПОГЛЕДНЕТЕ ГИ: Најдобрите пријатели од градинка не се виделе три месеци а нивната повторна средба топи срца…

Емотивната средба на двете деца по неколкумесечноа разделба ја снимила мајката на едно од момчињата… Најдобрите пријатели во градинката се сретнале по прв пат после неколку месеци разделба поради изолација, а видеото од нивната емотивна средба отишло вирално. Тригодишниците не можеле да ја скријат својата радост и задоволство што конечно …

Повеќе »

(ФОТО) Том Хенкс со јасна порака до сите кои одбиваат да носат маска:„Срам да ви е!“

Холивудскиот актер, Том Хенкс (63) беше првата sвезда што откри дека била тестирана позитивно на корона… За време на виртуелната прес конференција за медиумите на која зборувал за совјот нов филм , воената драма „Greyhound“, имал и неколку зборови за оние кои одбиваат да носат маски и не го применуваат …

Повеќе »