Tag Archives: пандемија

СЗО ЗА ПАНДЕМИЈАТА: Бројот на заболени од ковид – 19 надминал 36. милиони

Вкупниот број на заболени од корона вирус во светот надмина 36. милиони, откако во претходните 24. часа беа потврдени 338.779 нови случаи, објави Светската здравствена организација. Бројот на смртни случаи како резултат на ковид-19 се зголеми за 5.514 на скоро 1,05 милиони, пренесува агенцијата ТАС. Според последните податоци на СЗО, …

Повеќе »

(ФОТО) КОРОНА ВИРУС: Одложен традиционалниот карневал во Рио

Не е утврден нов датум за карневалот Големото традиционално дефиле на карневалот во Рио де Жанеиро е одложено, објавија организаторите во четвртокот вечерта, образложувајќи ја одлуката со тоа дека глобалниот спектакл не може да се одржи во февруари следната година поради континуирано лошата епидемиолошка состојба во Бразил. Хорхе Кастанхеира, претседател …

Повеќе »

ДОБИЛ 10.000 ЧЕСТИТКИ – Најстариот американски ветеран од Втората светска војна го прославил 111. роденден

Националниот музеј посветен на Втората светска војна во Њу Орлеанс бил домаќин на 111-от роденден на Лоренс Брукс, кој е најстариот ветеран од Втората светска војна. Вокалното трио на музејот „The Victory Belles“ пеело неколку песни пред куќата на славеникот, додека Aeroshell Aerobatic Team и Big Easy Wing извеле лет …

Повеќе »

ГРИЖИ НА ФРАНЦУСКАТА ВЛАДА ПОРАДИ КОВИД 19 НА ТУР ДЕ ФРАНС: Премиерот во изолација!

Директорот на велосипедската трка Тур де Франс, Кристијан Придом, бил позитивен на корона. Затоа бил исклучен од турнирот и ќе биде изолиран осум дена. Сите велосипедисти се негативни, па трката продолжува нормално. За време на отсуството,неговите должности ќе ги преземе, неговиот заменик Франсоа Лемаршан. Овој позитивен тест за Придом, сепак, …

Повеќе »

ПАНДЕМИЈА НА КОРОНАВИРУС – Загрижувачка ситуација во Шпанија и Велика Британија: Нагло се зголемува бројот на заразени

Се стравува од црно сценарио Граѓаните на Шпанија и Велика Британија се плашат од црното сценарио бидејќи бројот на заразени со коронавирус повторно се зголемува. Шпанија е прва на списокот на земји каде бројот на заразени нагло се зголеми во светот – пренесува Frankfurter Allgemeine Zeitung. Во изминатите две недели, …

Повеќе »

(ФОТО) Познатата глумица се претворила во вистинска домаќинка: Никој не би ја препознал!

Пандемијата на коронавирусите ги запре холивудските филмски продукции, а многу познати актери од топлината на нивниот луксузен дом чекаат крај на кризата со корона и некои подобри времиња за да се вратат на снимањето филмови и серии. Една од најубавите и најбарани актерки во светот, Скарлет Јохансон (35) го чека …

Повеќе »

(ВИДЕО) ИЗНЕНАДУВАЧКИ ДОБАР СТАРТ: „Тенет“ во екот на пандемијата, во еден викенд, заработил 53. милиони долари

Еден од најочекуваните филмови на годината „Тенет“, новиот филм на Кристофер Нолан, започна да се прикажува во кината низ целиот свет и на стартот оствари солидна заработувачка. Во првите денови од прикажувањето, овој блокбастер и еден од најскапите филмови досега заработи 53. милиони долари, што е прилично изненадувачки со оглед …

Повеќе »

НАДАЛ ИСКРЕНО! Ова е вистинската причина поради која Шпанецот не сака да ја брани титулата на УС Опен!

Најдобриот шпански тенисер, Рафаел Надал, објасни зошто нема да учествува на Отвореното првенство на Соединетите Американски Држави. Вториот рекет во светот неодамна објави дека не сака да ја брани титулата на УС Опен, а сега тој објави зошто донел таква одлука. “Здравјето е главната нијанса што влијаеше врз мојата одлука. …

Повеќе »

(ВИДЕО) ПАНДЕМИЈА – ВО СВЕТОТ ЗА 24 ЧАСА ЗАРАЗЕНИ ПОВЕЌЕ ОД 216.000 ЛУЃЕ: Во САД се заболени повеќе од 5. милиони, во Бутан првпат воведен општ карантин

Во САД се регистѕрирани повеќе од 40.500 нови случаи на коронавирус, со што вкупниот број заразени достигнува над над пет милиони, соопштија во вторникот американските центри за контрола и превенција на болести. 565. пациенти починале за 24. часа, а 162.407 од почетокот на пандемијата. ЦДЦ потсетува дека нивните податоци не …

Повеќе »