Tag Archives: пандемија

(ФОТО) Потресна посвета на принцот Хари:„Кога родителот ќе отиде на небото…“

Во трогателно писмо до сираците, принцот Хари напишал дека загубата на неговата мајка предизвикала „огромна празнина“ во него. Војводата од Сасекс напиша емотивен предговор на „Болница на ридот“, сликовница која има за цел да им помогне на младите да се справат со загубата на некој близок за време на пандемијата …

Повеќе »

(ФОТО) БИЛ ГЕЈТС ИЗНЕЛ НОВА ПРОГНОЗА: Запад на есен ќе се врати во нормала – еве што ќе биде со остатокот на светот!

Во последните неколку месеци, американскиот милијардер и основач на „Мајкрософт“, Бил Гејтс, честопати коментираше за пандемијата на корона вирусот, повикуваше на вакцинација и почитување на мерките, а неодамна повторно ја коментираше оваа ситуација, нагласувајќи дека очекува светот полека во нормала да се врати наесен.   View this post on Instagram …

Повеќе »

Зошто вакцините не се доволни за контрола на пандемијата?

Иако во Европа има голем број на земји кои масовно вакцинираат, како соседна Србија, се чини дека само вакцинацијата не е доволна за контрола на ширењето на болеста. Всушност, спречувањето на асимптоматско ширење на вирусот САРС-КоВ-2 е клучно за да се стави крај на пандемијата, велат двајца експерти за заразни …

Повеќе »

(ФОТО) Популарната пејачка е болна од рак: „Поради пандемијата одложував да одам на лекар – сега е доцна!“

Пејачката на британскиот бенд Girls Girls Aloud, Сара Хардинг, минатата година сподели со своите следбеници дека страда од рак на дојка, а сега во своите мемоари Hear Me Out таа опиша некои од најтешките моменти во текот на нејзината борба со оваа малигна болест. „Докторот ми рече пред неколку месеци …

Повеќе »

НОВ ЦРН РЕКОРД ВО БРАЗИЛ: Короната однела 2.841 живот!

Во Бразил во вторникот се пријавени ужасните 2.841 смртни случаи од корона вирусот. Од почетокот на пандемијата во Бразил од корона вирус починале 282.400 лица, а земјата, после САД, е на второ место според бројот на починати. Во изминатите 24. часа биле потврдени уште 83.926 случаи на корона вирус, а …

Повеќе »

(ФОТО) ДЕПРЕСИВЕН – Арнолд Шварценегер открил колку се здебелил за време на пандемијата

Иако има 73. години и неодамна имаше операција на срцето, тој не смета дека тоа го оправдува… Поради затворени спортски сали и почести грицкања, голем број на луѓе забележале зголемување на телесната тежина. Се чини дека дури и’ популарниот актер Арнолд Шварценегер се чувствува потполно исто. „Се здебелив пет килограми. …

Повеќе »

СРБИЈА СЕ ЗАКЛУЧУВА: Од утре остри мерки – Бадијала вакцини кога има безобразни!

Борбата, во Србија,против вирусот корона продолжува Кризниот штаб донел нови построги мерки што ќе важат од утре, 17 март до недела, 21 март. Од вечерва, во 20 односно 21 часот, ќе биде затворено: – Угостителски објекти (кафулиња, ресторани, барови) – Трговски центри – Сите продавници (освен самопослугите) – Киносали, музеи, …

Повеќе »

Секоја 10-та личност по пандемијата нема да се врати на нормалниот живот: Ова се првите знаци!

Канадски психолог тврди дека многу луѓе станале патолошки исплашени од бактерии и вируси. Канадскиот психијатар, професор д-р Стивен Тејлор, во својата книга „Психологија на пандемијата“ тврди дека за 10. до 15. проценти од луѓето на планетата, животот никогаш нема да може да се врати во нормала, бидејќи во услови диктирани …

Повеќе »

Трчањето е ПРОТИВОТРОВ за пандемискиот стрес – велат стручњаците!

Квалитетната релаксација е поважна од порано со оглед на пандемијата и предизвиците што таа ги носи. Еден начин е трчањето, но и кој било друг вид на вежба. „Напнатоста што ја чувствуваме треба да се ослободи“, вели Инго Фобосе, професор на Универзитетот за спорт во Келн. Неговиот совет е буквално …

Повеќе »