Tag Archives: пандемија

(ФОТО) Девојка мислела дека е само отечена па и откриле тумор:„Не ги занемарувајте симптомите!“

24-годишната Зулема Рубио преживеала 14-часовна операција и третман на сарком со хемотерапија и зрачење. Нејзиниот тумор се повлекол и денес ги охрабрува луѓето да не ги игнорираат необичните симптоми Младата Зулема Рубио (24) од Њу Џерси, САД, која неодамна дипломирала право и станала асистент во адвокатска фирма, се соочила со …

Повеќе »

(ВИДЕО) Австралиски фармер на единствен начин се простил од саканото лице

АВСТРАЛСКИОТ фармер Бен Џексон не можел да се збогува со саканата личност поради пандемијата и мерките што се во сила во таа земја. Имено, неговата тетка Деби ја загубила двегодишна битка со ракот во Квинсленд, а тој бил 400 милји подалеку во Нов Јужен Велс и не можел да се …

Повеќе »

(ФОТО) Одбил да носи маска на јавно место и добил шест недели затвор

Судот во Сингапур во средата осудил Британец на шест недели затвор, откако тој постојано ги прекршувал епидемиолошките мерки со тоа што одбивал да носи маска во јавност, пренесува Си-Ен-Ен. Бенџамин Глин (40) беше прогласен за виновен по четири точки од обвинението за неносење маска во воз во мај или за …

Повеќе »

(ВИДЕО) Поради пандемијата мајка не го видела синот повеќе од една година – Погледнете ја нивната средба!

Еден млад човек не ја видел својата мајка повеќе од една година поради пандемијата со корона вирус. Во договор со неговиот очув, тој одлучил да ја изненади. На мајката и било кажано дека на гости доаѓа пријател на очувот, кој се појавил пред вратата со маска и капа. Во еден …

Повеќе »

Словенија прогласила крај на пандемијата со корона вирус:„Завршено е!“

„Епидемијата на коронавирус заврши“, било речено денес на прес-конференцијата на словенечката влада. Сепак, дел од мерките ќе останат на сила. Тековните мерки ќе бидат во сила до четврток, а потоа тие можат да бидат преиспитани. Според словенечките медиуми, носењето маска ќе остане задолжително на затворени јавни простории, исто како и …

Повеќе »

Кои се најдобри а кои најлоши градови за живот – на светот!

Окленд е најдобриот град за живеење во 2021. година, според новото истражување на Ekonomist Intelidžens junita (ЕИУ). Истражувачите оценија 140. градови низ целиот свет и ги оценија според здравјето, стабилноста, културата, животната средина, образованието и инфраструктурата. Јапонскиот град Осака е на второто место, Аделаида во Австралија е трето. Ниту Њујорк …

Повеќе »

(ФОТО) НЕОБИЧНО НО ВИСТИНИТО: „Секој пат кога одам во тоалет морам да ја преминам границата!“

Градот Барле на границата меѓу Белгија и Холандија се нарекува град со геополитичка аномалија. Имено, низ бројни згради во градот од приватни куќи, ресторани, кафулиња до музеи и галерии – поминува државната граница. Зиданите куќи изработени од црвена тула, ветерници, калдрми, црква – градот Барле на границата меѓу Белгија и …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) ВНИМАТЕЛНО БИРАЛА: На раката на Меган Маркл омилениот часовник на лејди Дијана, но ѓерданот ја симболизирал женската моќ!

МЕГАН Маркл снимила видео порака по повод концертот „Wax Live“ во Лос Анџелес. За оваа пригода таа носела црвен макси фустан со цветен дезен и потпис на Каролина Херера. Фустанот од 1.690 долари е од дизајнерската колекција Resort 2021. Меган носеше, очигледно внимателно одбран накит – златен ѓердан со приказ …

Повеќе »

(ВИДЕО) ШПАНЦИТЕ СЛАВАТ НА УЛИЦИТЕ: После 6. месеци укинат полицискиот час!

Шпанците го прославија укинувањето на полицискиот час, што траеше дури шест месеци поради пандемијата на коронарниот вирус, на улиците. Многумина од нив се собраа на улиците да танцуваат и да пеат, но регионалните власти велат дека ќе ги спречат собирите. Укината е вонредната состојба, а предвидена е и забрана за …

Повеќе »