Tag Archives: пандемија

Ова се најскапите и најевтините градови за живеење во светот

Најголемиот израелски град Тел Авив е најскап во светот, се вели во анализата објавена во средата во британскиот магазин „The Economist“.Тел Авив го презеде лидерското место од француската престолнина Париз, кој сега е на делба на второто место со Сингапур.По трите града следат Цирих, Хонг Конг и Њујорк. Истражувањето за …

Повеќе »

Кои се новите трендови во љубовните врски и како пандемијата влијаеше на нив

Најавени се нови трендови во љубовните врски, а истражувањата покажаа дека пандемијата има прилично големо влијание врз нашите емотивни статуси. Истражувањето спроведено од апликацијата за запознавање Bumble покажа дека речиси половина од самците ширум светот сакаат наското да стапат во врска. Сепак, им требаат неколку месеци добро да размислат каков …

Повеќе »

(ВИДЕО) Фолк пејачот Јордан Митев го промовира спотот за песната „Да се живи здрави младоженците”!

Ние македонците сме народ со сопствена традиција, култура, фолклор, и сметам дека обврска, но и чест на секој македонски артист е тоа да го негува, претставува и надградува на најдобар можен начин… Фолк пејачот Јордан Митев го промовира спотот за песната “Да се живи здрави младоженеците”, песна која ја сними …

Повеќе »

(ВИДЕО) Средба за солзи: Долго време не ја видел мајка си, клубот ја донел од африканско село

Потегот на годината без сомнение го направи шпанската Уникаха која му приреди изненадување на својот 17-годишен играч Јаник Нзоси. Станува збор за млад кошаркар кој се уште е малолетен и кој не ја видел својата мајка година и пол, поради пандемијата на коронавирус, проблемите со патувањето и желбата да успее …

Повеќе »

Надал: „Одбивањето вакцина е себичен чин!“

Шпанскиот тенисер Рафаел Надал смета дека луѓето кои не сакаат да се вакцинираат против корона вирусот се себични. Со месеци се шпекулира дали играчите кои не ја примиле вакцината ќе можат да учествуваат на Австралија опен. Иако имало индиции дека ќе им биде дозволено да дојдат во Мелбурн, со задолжителен …

Повеќе »

Вака би можел да изгледа крајот на пандемијата

Епидемијата на коронавирус ќе потрае. Малку е веројатно дека САД, а камоли светот, ќе можат целосно да го елиминираат коронавирусот, пишува Си-Ен-Ен. Но, ќе дојде ден кога повеќе нема да има пандемија, кога случаите веќе не се надвор од контрола, а болниците нема да бидат изложени на висок ризик од …

Повеќе »

КОГА ЌЕ ЗАВРШИ ПАНДЕМИЈАТА? Директорот на „Фајзер“ го навел точниот датум на крајот на епидемијата во САД

ЧЛЕН на одборот на директори на „Фајзер“, др. Скот Готлиб изјави за CNBC дека пандемијата во Соединетите држави може да заврши до јануари. – До 4 јануари оваа пандемија би можела да заврши. Потоа влегуваме во ендемската фаза на вирусот – рекол тој, а 4 јануари е, инаку, датумот кога …

Повеќе »

(ФОТО) Интервју – Русе Арсов (директор на МКЦ): „Пандемијата истурка на површина многу општествени аномалии, но тој шамар не потсети одговорно да се навратиме на ‘солидарноста’“

Минатата година остави трага на се, па и на културата, и се очекуваше, секако, да остави трага и на работата на МКЦ…Но, по првичните шокови – што и како без присуство на публика, и во овој културен центар најдоа начин – со помош на технологијата – да ги приближат своите …

Повеќе »

(ВИДЕО) Пред 6. години на работниците им ја зголемил платата на 70.000 долари годишно – Вака работи денес!

Пред шест години, директорот Ден Прајс ја зголеми платата на сите во неговата компанија „Gravity Payments“ со седиште во Сиетл, на најмалку 70.000 долари годишно. Тој сега зборувал за тоа како таа одлука влијаела врз бизнисот на неговата фирма. Во исто време, Прајс ја намали сопствената годишна плата за 1. …

Повеќе »