Tag Archives: пандемија

Поранешниот министер за здравство, Арбен Таравари: „Дајте му шанса на животот, драги мои. Од нас зависи, од сите нас – И’ на пандемијата ќе ѝ дојде крајот!“

Луѓето се под силен притисок. И од пандемијата на коронавирусот, но и од инфодемијата или ширењето дезинформации околу оваа појава. Како последица на тоа, паниката е неизбежна. Седењето дома знае да предизвика и дополнителна анксиозност. Луѓето помислуваат и се плашат од загуби. Наспроти нив има и такви кои што скитаат …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) ПАНДЕМИЈА НА КОРОНА ВО СВЕТОТ: Повеќе од 74.000 починати ширум светот, потполно оздравени 284.802

* Повеќе од 1.340.000 луѓе се разболеле од коронавируси и најмалку 74.000 умреле; * 284.000 луѓе закрепнале од коронавируси; * Во Америка, 368.000 луѓе се разболеле и скоро 11.000 умреле; * Повеќе од 136,000 луѓе биле заразени во Шпанија и повеќе од 13.000 умреле; * Во Италија биле заразени 131.948 …

Повеќе »

Предупредување на лекарите и научниците – Корона вирусот никогаш нема потполно да исчезне: Постојат три можни исходи на пандемијата

Секое лице кое ќе се зарази со корона вирус може да го пренесе на 1,4 до 2,5 лица Експертите кои го следат развојот и ширењето на пандемијата на коронавирус веруваат дека тоа би можело да стане сезонско заболување или да се искорени од страна на здравствена заштита и пронаоѓање на …

Повеќе »

(ВИДЕО) ИТАЛИЈА – Пандемија со корона вирус: Прекрасен гест – Рома ги изненадила најстарите навивачи!

Фудбалскиот клуб Рома ги изненадил своите најстари навивачи, кои се најзагрозени со пандемијата на корона вирус, и им дарувала пригодни подароци но и дресови на првотимците. Волонтерскиот тим на клубот од Рим ги посетил навивачите, со сезонски влезници, а кои се постари од 75. години и им врачил подароци. Во …

Повеќе »

(ВИДЕО) МЕЃУ НАЈГЛЕДАНИТЕ СОДРЖИНИ – „Pandemic“: Документарец на Нетфликс кој ја опишува пандемијата

Серијалот на гледачите им нуди корисни совети Меѓу најгледаната содржина на Нетфликс деновиве е документарната серија „Pandemic: How to Prevent an Outbreak“ (Пандемија: Како да се спречи појава на избувнувањето). Оваа серија не е едно од најпродуктивните достигнувања на американскиот сервис за стриминг, но го привлекува вниманието на публиката заради …

Повеќе »

ГЛОБАЛНА ОПАСНОСТ – Претседателот на реагирал: Извештаите на американските разузнавачки агенции во јануари предупредувале на пандемијата

Трамп и властите ја намалиле заканата и не ги презеле потребните мерки кои би го успориле ширењето на вирусот Американските разузнавачки агенции во јануари и февруари издавале морничави,тајни предупредувања за опасностите од глобална коронавирус, додека американскиот претседател Доналд Трамп и пратениците ја минимизирале заканата и не презеле неопходни активности за …

Повеќе »

(ФОТО) Кејт и Вилијам посетила болница во Лондон: Еве зошто нејзиниот аутфит е вистински погодок!

Кејт Мидлтон и принцот Вилијам во вторникот ја посетиле главната лондонска болница за да им се заблагодарат на вработените на нивната служба за време на пандемијата со коронавирусот која го покорила цел свет. Војвотката за таа пригода облекла розов костум, а нејзиниот избор на боја не можел да биде подобар …

Повеќе »

(ФОТО) Три совети на Џенифер Лопез кои можат да ви помогнат во овие тешки времиња

Пејачката и актерка Џенифер Лопез (50) има порака за сите фанови во овие тешки моменти. Таа на Инстаграм објави неколку совети како да се справите со новата ситуација поради коронавирус. „Многу работи во моментот ни се на памет, но не заборавајте да се грижите за себе. Медитирајте, движете се, молете …

Повеќе »

НОБЕЛОВЕЦОТ БИОФИЗИЧАР МАЈКЛ ЛЕВИТ ТВРДИ: Коронавирусот ќе заврши кога сите заразени ќе ги среќаваат оние кои веќе се заразиле!

Нобеловецот Мајкл Левит, американско-британско-израелски биофизичар, не откри како се лекува коронавирусот или лек, тој едноставно го направи она што го прави најдобро: ги вкрстил броевите. Статистиката го натерала да заклучи дека, спротивно на мрачните прогнози што се продаваат, ширењето на вирусот ќе престане. Неговите предвидувања се покажаа како точни: бројот …

Повеќе »