Tag Archives: пандемија

(ФОТО) ПАНДЕМИЈА – Заболени повеќе од 2,2 милиони лица, опоравени се скоро 550.000 – Во Вухан откриени нови 1.300 смртни случаи

Во САД од утрово се регистрирани 678.144 заболени од Ковид-19 Според податоците на Worldometers,во светот со корона вирус се заразени вкупно 2.182.823 луѓе. Најновите податоци покажуваат дека бројот на умрени од инфекцијата Ковид-19 утрово е 145.551. Во исто време се опоравиле 547.679 лица. САД се први во светот по број …

Повеќе »

КОРОНА ВИРУС: Што ги поврзува државите кои најдобро се справуваат со пандемијата!

Примери за вистинско лидерство во време на криза предизвикана од коронавирус се наоѓаат во земји како Исланд, Тајван, Германија, Нов Зеланд, Финска, Норвешка и Данска, каде жените му покажуваат на светот како се управува кога доаѓаат тешки времиња, пишува Форбс. Клучните карактеристики што ги покажуваат лидерките на овие земји се …

Повеќе »

Светлана Цеца Бојковиќ: „И’ вариола вера ја поминав во карантин!“

Карантинот на многумина им претставува голем проблем, особено на оние помладите… Повозрасните пак се сеќаваат на времето кога повторно биле во карантин по повод друга пандемија, како што беше „вариола вера“… „Ова сега е опомена за целата планета.Сега седам дома и го почитувам карантинот, разговарам на телефон се допишувам преку …

Повеќе »

Пандемија – корона вирус: Ширум светот се заразени 1. милион и 780. илјади лица, се заканува глад и недостаток од многу артикли

Според најновите податоци на Worldmeters, страница која се занимава со статистика на пандемијата на коронавирус, милиони и 780 илјади луѓе досега се заразени ширум светот. Најголем број доаѓаат од Соединетите Држави, кои станаа најлошите жаришта на коронавирусот во светот со над 520.000 инфекции. Следат Шпанија со 163.027 (16.782 починати) и …

Повеќе »

Откриени уште шест нови видови на корона вирус што ги пренесуваат лилјаци

Научниците, во обид да идентификуваат нови опасности како пандемија на Ковид 19 ја зафаќа планетата, откриле шест нови видови на корона вирус пренесувани од лилјаците… Нови видови на вирусот корона се пронајдени кај три вида лилјаци. За нив се смета дека нема блиска врска со вирусите кои предизвикуваат фатални инфекции …

Повеќе »

Светска здравствена организација – Тедрос Адхан Гербрејезус: „Стапката на смртност од Ковид-19 е десет пати поголема отколку од грипот!“

Потврдени се 1.600.000 слкучаи на зараза со корона вирус во повеќе од 180 земји… Луѓето кои се заразуваат со новиот коронавирус, се изложени на далеку поголем ризик од смрт од оние што го добиваат грипот, предупредил Тедрос Адхан Гебрејезус, генерален директор на Светската здравствена организација (СЗО). „Стапката на морталитет од …

Повеќе »

(ВИДЕО) Брканица среде карантин: Вака се казнуваат недисциплинираните!

Луѓето во ова време – невреме на пандемијата со корона вирус изнаоѓаат разни начини да си го скратат времето и барем малку да се насмеат… Така, Хуснаин Ани од Индија снимил како полицајци бркаат група млади луѓе кои го прекршиле полицискиот час… И ова би била една сосема обична снимка …

Повеќе »

(ВИДЕО) АКТУЕЛЕН ХУМОР: Корона кивање и кашлање во 2020 и последиците!!!

Еден од симптомите за корона вирусот, се вели дека е настинка, кивање, кашлање… И, како што обично бива човекот е ѓавол па и со овој скриен непријател се пошегувал… Секако на тема – кивање и кашлање. Па, ако е пандемија тоа не значи дека треба и да се насмееме, нели… …

Повеќе »

(ВИДЕО) Идиот во тунирано Порше „летал“ по Менхетн – имал судар па се обидел да избега!

Среќа во несреќа е што поради пандемијата на коронавирус улиците во Њујорк се празна и е избегната поголема несреќа. А, приказната оди вака.Тунираниот болид автомобил на „Порше“ се движеше со огромна брзина по 11-та авенија и, откако возачот изгуби контрола над возилото, се удрил во друго паркирано возило. Иако автомобилот …

Повеќе »