Tag Archives: пандемија

Кина стави под карантин 10. милиони луѓе поради страв од нова пандемија!

Големиот кинески град Харбин усвоил драконски карантински мерки против коронавирусот откако е откриена нова, можна,епидемија… Кина стави град од 10. милиони луѓе „под катанец“ како би ја сузбила новата епидемија на коронавирусот, откако студент кој се вратил од Њујорк, заразил повеќе од 70 луѓе. Големиот кинески град Харбин усвоил драконски …

Повеќе »

КОРОНА ВИРУС – Во светот заразени повеќе од 2,5. милиони луѓе: Починале повеќе од 177.000, а опоравени се скоро 700. илјади

Времето минува а пандемијата никако да се смири…Повторно најсериозно е во САД… како што известува  Worldmeters Во Соединетите Американски Држави пандемијата заразила 827.093 лица, а од последиците на корона вирусот починале 45.435 луѓе…И’, понатаму е најсериозно во Њујорк иако корона вирусот е присутен во целата држава… Во Европа најпогодена е …

Повеќе »

Зошто за време на пандемијата имаме тотално бизарни соништа?

Ако, додека трае пандемијата имате непријатни соништа, не сте единствени… Корисниците на Твитер започнале да ги споделуваат своите соништа за време на пандемијата, под хаштагот #pandemicdreams. Според експертите, овие криптички најави се нормални. Начинот на кој нашите мозоци ги разбираат стресните информации што ги добиваме во текот на денот може …

Повеќе »

(ВИДЕО) ЉУБОВТА НЕ ЗНАЕ ЗА ГРАНИЦИ: Поради пандемијата не ја видел сопругата 7. дена – Нашол необичен начин да дојде до неа! Секоја чест!

Ниту пандемијата ниту мерките не го спречиле Ник Автгес од Ватертаун, САД, кој има 88. години, да не ја види својата сопруга Мерион (61), која престојува во старечки дом. Тој го сторил тоа на необичен начин. Домот ги забранил посетите од 14. март поради пандемијата на коронавирусот, што Ник го …

Повеќе »

(ФОТО) ВОСКРЕСЕНИЕ ХРИСТОВО ВО ВРЕМЕ НА КОРОНА – Велигден во изолација:Православните ширум светот празникот го дочекаа дома, а еве како тоа изгледало од Русија до Египет!

Поради пандемијата на коронавирус, околу 260 милиони православни христијани ширум светот го дочекуваат Велигден во невидени околности. „Никогаш не сум видел вакво нешто во мојот живот. Поминавме и низ војни, а црквите отсекогаш биле отворени“, рекол владиката Јеротеос, портпарол на грчката православна црква, кој инаку целосно се согласил со превентивните …

Повеќе »

ПАНДЕМИЈА – Повеќе од 2,3 милиони заболени, скоро 600.000 опоравени

Соединетите Американски Држави имаат најголем број на заразени во светот… Според Worldometers, вкупно 2.331.956 луѓе се заразени со коронавирусот ширум светот. Најновите податоци покажуваат дека бројот на починати од инфекција „Ковид-19“ до ова утро е 160.767. Во исто време се опоравени 597.217 лица. САД се со најголем број на заразени …

Повеќе »

(ФОТО) Угледниот аналитичар, Вилијам Енгдел, ги изнел своите предвидувања а го спомнал и Бил Гејтс: „После пандемијата ќе следи голем страв од невработеност!“

ЕУ тешко ќе го преживее ова огромно искушение, бидејќи од почетокот се лошо поставени… Со крајот на пандемијата на коронавирус, милиони луѓе низ целиот свет ќе бидат преплавени од нов страв – стравот од невработеност. Заедно со пандемијата, економската криза се одвива пред наши очи. Политичарите ќе полудат. Пандемијата веќе …

Повеќе »

ИТАЛИЈАНСКИ ВИРОЛОГ ОТКРИЛ: „Уште не знаеме како да ја запреме заразата! Планетата е ‘измамена’“!

Андреа Крисанти е добро познат виролог кој е во првите редови на борбата против корона вирусот во Италија. За време на пандемијата во Италија, тој спровел анализа врз граѓаните на градот Во, откривајќи дека повеќето, иако без симптоми, биле позитивни и заразени. Тој ја стекна меѓународната слава работејќи како професор …

Повеќе »

МОМЕНТ НА ВИСТИНА – МАКРОН ЈА ПРЕДУПРЕДИЛ ЕУ: „Или дајте 400. милијарди евра или распаѓање! Европската унија ја губи смислата,и се заканува колапс!“

Францускиот претседател Емануел Макрон предупредил дека Европската унија ќе пропадне како „политички проект“ доколку не им помогне на членките со погодена економија, како што е Италија, да се опорават од пандемијата на коронавирус. Драматичните изјави на Макрон се еден вид ултиматум за побогатите и пофискално одговорни земји во северна Европа …

Повеќе »