Tag Archives: пандемија

(ФОТО Галерија) СРЕДЕ ПАНДЕМИЈА – Масовен собир во Струга: Стотици луѓе на традиционалната Еордија!

Што ли си мислеле луѓево кога излегле на улица… Вчера во Струга, среде пандемија на корона, се одржал масовен религиозен собир. Поконкретно, станува збор за традиционална струшка Еордија – литијата со икона на Св. Великомаченик Георгиј Победоносец, збогатена со неговите мошти од неговиот Манастир во Рајчица. Како што се забележува …

Повеќе »

БОРБА СО ПАНДЕМИЈАТА: Холандски научници откриле антитела што блокираат коронавирусот да влезе во клетките

Разликата меѓу целосно човечко антитело и другите антитела е во тоа што другите антитела прво се развиваат во другите видови, пред да се „хуманизираат“ за да можат да бидат пренесени на луѓето. Тим холандски научници открил антитела што спречуваат вирусот Ковид-19 да влезе во човечките клетки, што пак, може да …

Повеќе »

СИТЕ НЕ ИНТЕРЕСИРА ЕДНО – КОГА ЌЕ ЗАВРШИ ПАНДЕМИЈАТА СО КОРОНА ВИРУСОТ: Научниците и математиката ИМААТ ОДГОВОР што нема да ви се допадне!

Тим на научници од Универзитетот за технологија и дизајн (SUTD) во Сингапур се фатил во костец со најважното здравствено прашање – кога пандемијата со корона вирусот ќе заврши. Научниците користеле математички модел познат како СИР, „заразен, заразен, закрепнат“ од КОВИД-19. Со помош на овој модел тие пресметале со која брзина …

Повеќе »

НАСКОРО НЕШТО НОВО И ОРИГИНАЛНО: Ѓоко и пријателите ја подготвуваат „Тука сме“(“LET IT BЕ“) – како одговор на пандемијата!

Секој ден сме сведоци на разни обработки, пеење на македонските музичари од домашни услови, но се чини дека Ѓоко Ѓорчев и пријателите подготвуваат нешто оригинално... Ѓоко Ѓорчев заедно со Кате од „Соната“, Кате Танева, трио „Џентлмен“, Кристина Палија, Ирена Стевановска, и бендот на Филип Стевановски реши да ја сними композицијата …

Повеќе »

(ВИДЕО) Се’ е на далечина освен сметките:„Нула приход – расход – боли глава – има ли корона за нив?“

Снимката на босанскиот глумец за сметките и парите за бреме на пандемијата станала хит. Босанскохерцеговскиот глумец и водител, Драган Маринковиќ Маца ги намсеал следбениците на Инстаграм со снимка за сметките и парите за време на пандемијата. View this post on Instagram SMRT FAŠIZMU!!!! A post shared by Dragan Marinković Maca …

Повеќе »

ПАНДЕМИЈА СО КОРОНА ВИРУС: Заразени скоро 3. милиони луѓе – Најкритично во САД

Во светот се забележани 2.995.209 случаи на корона вирус, а починале 207.009 според податоците на статистичкиот портал Worldometers. Се опоравиле 881.525 лица. Најмногу заразени има во Соединетите Американски Држави, 987.322. Потоа следат Шпанија (226.629), Италија (197.675) и Франција (197.675). Најмногу смртнби случаи и понатаму бележи САД – 55.415. Попуштаат мерките …

Повеќе »

ПАНДЕМИЈА СО КОРОНА ВИРУС ВО СВЕТОТ: Заразени скоро 3. милиони луѓе, Шпанија после 7. недели попушта со мерките

* Коронавирусот ширум светот инфицира скоро 3 милиони луѓе * Над 203.228 луѓе ја загубија битката * Повеќе од 836.978 заразени се закрепнати ВО ГРЦИЈА без нови смртни случаи Грчките власти во саботата не забележале смртни случаи поврзани со корона вирусот, при што се регистрирани 16. нови пациенти со КОВИД-19. …

Повеќе »

(ВИДЕО) ПАНДЕМИЈА НА КОРОНА ВО СВЕТОТ: Заразени повеќе од 2,8 милиони луѓе, Јапонија забрзано гради болници за заболените од вирусот

* Вкупно 2.831.860 луѓе се заразени со Коронавирус а 197.318 умреле * Од корона се опоравиле 807.010 лица * Вкупно 925.232 лица се заразени во САД а 52.113 починале * Во Шпанија, 219.764 луѓе се разболеле, а 22.524 починале * Во Италија ае заразени 192.994 лица, а 25.969 починале * …

Повеќе »

Министерот Филипче е негативен на коронавирус – „Почитувањето на мерките досега покажа резултати!“

Министерството за здравство информира дека резултатот од тестирањето за КОВИД-19 на министерот за здравство доц. д-р Венко Филипче е негативен. Според проценката на епидемиолозите, министерот Филипче не беше во ризик, но сепак тој одлучи да остане во самоизолација. „Негативниот резултат го добивам на осмиот ден од самоизолацијата во која останувам …

Повеќе »