Tag Archives: пандемија

БОРБА СО КОРОНА ВО СВЕТОТ: Продолжува „нагорна линија“ на новозаразени…

Пандемијата на корона вирус во светот не запира, напротив, секој ден, во 215. земји во светот бројот на заразени се зголемува, а за жал и на починати… Досега во светот се заразени 10.413.558 лица, опоравени се 5.669.594, а починати 508.250. Мексиканското Министерство за здравство соопшти дека во таа земја се …

Повеќе »

СЗО:„Пандемијата на коронавирус не е ниту блиску до завршувањето!“

„Сите сакаме ова да заврши. Ние сакаме да продолжиме со нашите животи“, рекол Гебрејесус. Пандемијата на вирусот корона не е ни приближна до крај, изјави генералниот директор на Светската здравствена организација (СЗО), Тедрос Аданом Гебрејесус. Тој пред новинарите изјави дека ова е сурова реалност и дека пандемијата се забрзува, иако …

Повеќе »

(ВИДЕО) Научниците конечно со одговор: Зошто на почетокот на пандемијата со корона вирусот имаше „тепачки за тоалет хартија“ ?

Сите бевме сведоци, на почетокот на пандемијата со корона вирусот, особено кога започна во Европа, на тепачките во супермаркетите за тоалетна хартија…Никому не му беше јасно зошто тоа се случува…но, научниците конечно го дале своето објаснување… Голема е веројаноста дека луѓето кои се вознемирени од полиците на супермаркетите, ќе ја …

Повеќе »

НОВ ИМИЏ ЗА ТАЈНИОТ АГЕНТ: Во новиот филм Џемс Бонд станува татко

Тајниот агент Џемс Бонд ќе стане татко во претстојниот филм „Нема време за умирање“. “Да вистина е. Бонд е татко. Тоа е единственото нешто што обожавателите на франшизата никогаш не би го очекувале“, изјавил инсајдер за странските медиуми. Даниел Крег последен пат се појавува во улогата на славниот шпион, и …

Повеќе »

(ВИДЕО) ХРАБРОСТ СРЕДЕ ПАНДЕМИЈА: Старец, на неверојатен начин, спасен од пожар во Париз

Среде пандемијата во Париз еден човек во години покрај изолацијата поради корона вирус, морал да бара спас и од пожарот што се случил во неговиот стан… Старец кој останал заробен во станот за време на пожар во една зграда во Париз успеал да се спаси благодарение на брзата реакција на …

Повеќе »

(ФОТО) ПАНДЕМИЈА НА КОРОНА ВО СВЕТОТ: Во Вухан се отвораат 100. мини паркови, полициски дрон избркал излетници во Турција

* Речиси 5,8 милиони луѓе во светот се разболеле од вирусот корона, а околу 2,5 милиони се опоравиле. * Вкупно 357.467 луѓе починале од коронавирус; * Најкритично е во Соединетите држави, каде што повеќе од 1,7 милиони луѓе се разболеле, а 102.107 луѓе починале; * Критично е и во Бразил …

Повеќе »

ПАНДЕМИЈА НА КОРОНА ВО СВЕТОТ: Во Америка повеќе од 100.000 мртви, Перу ново жариште

* Повеќе од 5,6 милиони луѓе се заразени со корона вирус ширум светот * Повеќе од 352.000 умреле * Соединетите држави се најтешко погодената земја, со најмалку 100.000 смртни случаи. Следат Велика Британија со 37.000 смртни случаи, Италија со скоро 33.000 и Франција со 28.530 Бразил дневно има повеќе смртни …

Повеќе »

ПАНДЕМИЈА НА КОРОНА ВО СВЕТ: Бразил има најмногу мртви во еден ден, Австрија е најдобра според морталитетот на милион жители

* Повеќе од 5,5 милиони луѓе се заразиле со вирусот коронавирус ширум светот * Починаа скоро 348.000 луѓе * На прво место во однос на бројот на заразени се САД со повеќе од 1,7 милиони пациенти, а потоа следува Бразил со повеќе од 376,000 * Бројот на починати во САД …

Повеќе »

Официјален претставник на СЗО: „Овој вирус можеби никогаш нема да исчезне!“

„Ќе мине уште долго време пред да се намали ризикот од новиот коронавирус“, изјавил висок претставник на Светската здравствена организација (СЗО) во средата, предупредувајќи дека откривањето на вакцината не гарантира победа над Ковид-19. СЗО прогласи глобална вонредна состојба кон крајот на јануари и нема индиции дека може да ја укине, …

Повеќе »