Tag Archives: пандемија

Што е СЕКСОДУС? Овој „ТРЕНД“ го зафати светот и се помалку луѓе водат љубов…

Пандемијата на корона вирусот во голема мера влијаеше на нашите животи, особено на здравствениот сегмент, а исто така го промени и начинот на кој гледаме на светот и како се справуваме со нашите животи. Вклучувајќи го и сексуалниот живот. Научниците открија дека луѓето се помалку водат љубов од почетокот на …

Повеќе »

Фотографијата од гола медицинска сестра која се грижи за пациенти го обиколи светот: Еве каде е и како изгледа денес!

Кога во 2020. година се појави фотографија од медицинска сестра во проѕирен заштитен костим со долна облека, иако подоцна тврдеше дека е костим за капење, сцената за кратко време стана вирална. Тогаш се дозна која е девојката на сликата, а таа по кратка пауза се врати на Инстаграм. Првите детали …

Повеќе »

Видеото на кое 5-годишното момче свири композиција на Моцарт го воодушеви интернетот

МОЦАРТ беше познат по својот музички талент, кој го покажал уште од најраните денови, свирел на чембало на 4-годишна возраст и компонирал свои композиции на петгодишна возраст. Можеби е и соодветно што видеото од 5-годишното чудо од дете на Алберто Картучи Чинголани кој свири композиција од Моцарт станало вирално, а …

Повеќе »

ПРЕГРАТКАТА КАКО ЛЕК: Го намалува стресот и анксиозноста

За време на пандемијата едвај се ракувавме, а камоли некого да гушкаме, што е голема штета, бидејќи прегратките многу позитивно влијаат на нашиот организам. И тоа – колку подолго, толку подобро. Иако сме навикнати на краткотрајни прегратки, тоа треба да се промени. Направено е истражување во кое учесниците морале да …

Повеќе »

(ФОТО) ХУМАНА И ЗАБАВНА МИСИЈА – Паб во кој гостите плаќаат по две евра секогаш кога ќе кажат „ковид“

Еден паб во Ирска одлучил да им наплаќа на гостите за секое спомнување на коронавирусот и пандемијата. Имено, на шанкот ставиле пластична чаша во која гостите секогаш кога ќе го спомнат зборот ковид треба во неа да стават две евра. Кристофер Мур, менаџерот на „Алт Бар“, изјавил дека на овој …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) ДОЧЕК НА ТАЈМС СКВЕР: Њујорк ќе ја слави Новата година и покрај рекордниот број заразени

Прославата на Новата година на Тајмс Сквер во Њујорк ќе се одржи и покрај рекордниот број заразени со Ковид-19, потврди вчера градоначалникот Бил де Блазио. – Сакаме да покажеме дека одиме напред, и сакаме да му покажеме на светот дека Њујорк се бори на овој начин – изјавил де Бласио …

Повеќе »

Упатство на СЗО: Ако сакаме крај на пандемијата, еве кои чекори се неопходни!

Светската здравствена организација (СЗО) издаде предупредување во пресрет на божиќните празници поради забрзаното ширење на омикрон варијантата на коронавирусот. „Подобро е да се откажат собирите отколку животот“, рекол лидерот на СЗО Тедрос Гебрејесус на прес-конференција, додавајќи дека „треба да се донесат тешки одлуки“. „Во некои случаи, тоа ќе значи откажување …

Повеќе »

Грција од недела воведува ново правило за влегување – важи за сите!

Од недела, 19 декември, секој што сака да влезе во Грција ќе мора да има негативен ПЦР тест не постар од 48 часа, соопштило во средата Министерството за здравство. Ова, како што се наведува, важи и за вакцинираните лица и е дел од напорите за сузбивање на ширењето на пандемијата …

Повеќе »

БИЛ ГЕЈТС ПРЕГНОЗУВА КРАЈ НА ПАНДЕМИЈАТА: Омикрон го загрижува, клучна следната година

„Акутната“ фаза на пандемијата на коронавирус ќе заврши во 2022 година, предвиде основачот на Мајкрософт Бил Гејтс на својот блог, но омикронската варијанта на короната ја нарече „загрижувачка“. – Можеби не е паметно да се предвидуваат работите, но мислам дека акутната фаза на пандемијата ќе биде завршена во одреден момент …

Повеќе »