Tag Archives: отпорност

Објавено е интересно истражување: Зошто некои луѓе се природно отпорни на короната?

СТУДИЈА на парови во кои двајцата партнери биле изложени на коронавирус, но само едно лице било заразено, помага да се расветли зошто некои луѓе се природно отпорни на вирусот. Научниците веруваат дека ваквите случаи се ретки, но повикот за волонтери што одговараат на тој профил резултирал со одговор од приближно …

Повеќе »

Институт „Пастер“: Делта сојот е отпорен на една доза вакцина

Делта сојот на коронавирус, кој се шири побрзо од претходните варијанти, може да биде отпорен на некои третмани со антитела, па дури и на делумна вакцинација, покажала студијата на Францускиот институт „Пастер“. Истражувачите ја тестирале крвта на луѓето кои претходно биле заразени со ковид, како и на оние кои примиле …

Повеќе »

Потврда на големо истражување: Оваа крвна група е најотпорна на корона – Еве и зошто!

Голема студија укажува на тоа дека луѓето со нулта крвна група или Rh негативен може да имаат малку помал ризик од новиот коронавирус. Меѓу 225.556 Канаѓани тестирани за вирус, ризикот да се дијагностицира ковид 19 е 12. проценти помал, а ризикот од тежок kковид-19 или смрт за 13. проценти помал …

Повеќе »

(Рецепт) Чај кој лекува многу болести: Секое утро испијте една шолја за витко и здраво тело!

Овој неверојатен чај кој лечи многу заболувања се состои од дури пет состојки, а тоа се куркума, ѓумбир, цимет, кардамон и мед! Поволно делува на целото тело! Куркума Лековитите својства на куркумата во моментов се доста популарни. Куркуминот го намалува воспалението, се бори против ракот и му помага на срцето …

Повеќе »

Големо истражување: Оваа крвна група е најотпорна на корона

Голема студија укажува на тоа дека луѓето со нулта крвна група или Rh негативен може да имаат малку помал ризик од новиот коронавирус. Меѓу 225.556 Канаѓани тестирани за вирус, ризикот да се дијагностицира ковид 19 е 12. проценти помал, а ризикот од тежок kковид-19 или смрт за 13. проценти помал …

Повеќе »

Истражувањето покажало дека витамин и една киселина им помагаат на старите да не се заразат со Корона

Редовното внесување на витамин Д и Омега-3 киселини го зајакнува имунолошкиот систем кај постарите луѓе до тој степен што може да им помогне да избегнат да се заразат со коронавирусот, покажа неодамнешна студија. Двата додатоци се важни за добро здравје и може да се најдат во рибино масло. Една студија, …

Повеќе »

Вистина за крвните групи и короната: Една е најотпорна

Според новата студија од Данска, луѓето со нулта крвна група имаат помал ризик од заразување со ковид 19. Тие исто така имаат намален ризик од сериозни компликации како што се откажување на органите – па дури и смрт. Данските истражувачи користеле податоци од 473.000 лица тестирани на ковид 19, кои …

Повеќе »