Tag Archives: оригано

Го чуваат здравјето и КУЌНИОТ БУЏЕТ: Пет ароматични билки кои секоја куќа мора да ги има!

Грижата за домашните ароматични растенија стана тренд низ целиот свет… Модерните кујни не можат да се замислат без барем една саксија со ароматични растенија. Освен што внесуваат нова енергија во кујната, оние што ги одгледуваат знаат дека се многу добри за употреба во храна и дека грижата за нив е …

Повеќе »

ЗА СТУДЕНИ ДЕНОВИ – Три адути за подобар имунитет

Лукот во поголеми концентрации ги уништува бактериите исто како и антибиотиците Меѓу растенијата што се користат во исхраната на луѓето, лукот, ѓумбирот и ориганото се издвојуваат особено за време на студените денови. Кога ги вклучуваме во исхраната, нашиот имунитет има корист и од нивните одбранбени механизми. Против кашлица Секогаш кога …

Повеќе »

(ФОТО) Леб со лук: Не се мачете да месите – овој полнет леб сите ќе ги воодушеви!

На новогодишната трпеза е обичај да се има и нешто месено…Но, наместо да се мачите да месите или скапо да плаќате готови кифлички или погачи пробајте го овој леб со лук кој кога еднаш ќе го послужите никој нема да ви бара ништо друго… Состојки: векна леб (бел, црн, интегрален) …

Повеќе »

(ФОТО) 10 најмоќни природни антибиотици: Ги убиваат сите бактерии и ги бркаат вируси, а сите ги имаме дома!

И покрај напредокот во современата медицина, не треба да ги забораваме моќните природни лекови… Додека денес имаме современа медицина, нашите предци за лекување на разни болести морале да се потпираат на земјата и природата само за да набават антибиотици. Подолу ви донесуваме листа на растенија кои ги уништуваат бактериите и …

Повеќе »

(Рецепт) Ова е најздравиот чај на светот: Спречува се’ – од обична настинка до канцер

Направете нешто добро за себе: пијте една чаша од овој чај секој ден Без разлика дали се користи свежо или сушено, ориганото е популарен лековит зачин што се користи илјадници години. Бидејќи е антиоксиданс, антитуморен, антиинфламаторно средство, ориганото помага во лекување на разни болести. Најчестиот начин за лекување на оригано …

Повеќе »

(ФОТО) 10 најмоќни природни антибиотици: Ги убиваат сите бактерии и ги бркаат вируси, а сите ги имаме дома!

И покрај напредокот во современата медицина, не треба да ги забораваме моќните природни лекови… Додека денес имаме современа медицина, нашите предци за лекување на разни болести морале да се потпираат на земјата и природата само за да набават антибиотици. Подолу ви донесуваме листа на растенија кои ги уништуваат бактериите и …

Повеќе »