Tag Archives: омикрон

ИСТРАЖУВАЊЕ ПОКАЖАЛО: Омикрон го подига имунитетот на претходниот вид делта

РЕЗУЛТАТИТЕ од истражувањето на јужноафриканските научници сугерираат дека сојот омикрон може да ја замени делта варијантата на коронавирусот, бидејќи инфекцијата со омикрон го подига имунитетот на претходниот вид делта. Студијата опфатила само мала група од 33. вакцинирани и невакцинирани луѓе и не била рецензирана, но покажала дека луѓето кои биле …

Повеќе »

КОРОНА ВИРУС – ОМИКРОН СОЈ: Дали е ова почеток на крајот?

Минатата година празниците ги уништи појавата на алфа сојот, а овој пат „виновник“ е нов, заразен омикрон, пишува „Јутарњи лист“.Божиќните празници во Велика Британија повторно се одбележани со нагло зголемување на бројот на заразени со коронавирус. Слична е ситуацијата и во другите земји низ Европа.Прославите се откажуваат во многу британски …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Доктор Коци која го откри омикрон открива: Симптоми на ноќно потење, главоболка, замор…

Омикрон, новиот вид на коронавирус, се шири низ целата планета. Во Јужна Африка се појави на крајот на ноември, а досега е потврден во 110. земји. Поради брзината на проширување, многу земји повторно се затворени.Д-р Анџелик Кочи, претседател на Јужноафриканската медицинска асоцијација, раскажала како во Јужна Африка биле откриени првите …

Повеќе »

Не е сè така црно: На крајот на годината доаѓаат три добри вести за пандемијата на коронавирус

Во морето негативни вести за пандемијата, сепак, има неколку позитивни сигнали за крајот на годината… Новата варијанта на вирусот омикрон во 20. до 25. проценти од случаите води помалку до болничко лекување отколку што е случајот со делта. Лабораториските експерименти покажуваат дека омикронот има помала способност да ги инфицира клетките …

Повеќе »

СЗО СООПШТИЛА: Омикрон е потврден во 106. земји

Видот на коронавирус Омикрон досега е потврден во 106. земји, а ризикот од новата варијанта што предизвикува загриженост ширум светот останува многу висок, соопшти Светската здравствена организација. Помеѓу 20. октомври и 19. декември, омикрон бил откриен во 1,6 отсто од секвенционираните примероци, според неделниот билтен на СЗО. Видот делта останува …

Повеќе »

Упатство на СЗО: Ако сакаме крај на пандемијата, еве кои чекори се неопходни!

Светската здравствена организација (СЗО) издаде предупредување во пресрет на божиќните празници поради забрзаното ширење на омикрон варијантата на коронавирусот. „Подобро е да се откажат собирите отколку животот“, рекол лидерот на СЗО Тедрос Гебрејесус на прес-конференција, додавајќи дека „треба да се донесат тешки одлуки“. „Во некои случаи, тоа ќе значи откажување …

Повеќе »

(ФОТО) ПОРАКА ОД ТЕОНА МИТЕВСКА за сојот омикрон:„Луѓе водете грижа за себе – минав низ пекол!“

Полека но сигурно најновиот сој омикрон на корона вирусот ја освојува Европа…Секогаш велевме дека и ковид 19 е далеку од нас но ете, повеќе од 20. месеци се бориме со оваа пандемија и се чини дека крајот не се наѕира… Теона Митевска, наша позната и наградувана режисерка на својот профил …

Повеќе »

Нова студија покажала како омикронот влијае на белите дробови

Една британска студија покажала дека сојот на коронавирус омикрон може да биде помалку успешен во нападот на белите дробови од претходните соеви на вирусот што ја предизвикува болеста ковид-19. Студијата на Институтот за терапевтска имунологија и заразни болести во Кембриџ заклучил дека мутациите во шилата на вирусот, поради кои омикронот …

Повеќе »

БРИТАНСКИТЕ НАУЧНИЦИ ПРЕДУПРЕДУВААТ: Ризикот од повторна инфекција со омикрон е пет пати поголем отколку кај делта

Ризикот од реинфекција со омикрон сој на коронавирус е пет пати поголем од оној на делта, а оваа варијанта не покажува знаци дека е поблага од претходните, според студијата на Империал колеџ во Лондон. Студијата, заснована на податоци од Британската агенција за здравствена безбедност и Националната служба за јавно здравје, …

Повеќе »