Tag Archives: омикрон

Потврден „делтакрон“ – веќе се шири во Европа

Научниците го потврдија постоењето на нова варијанта на коронавирусот, која е мутација од варијантите омикрон и делта на Ковид. Првите случаи на новооткриената варијанта веќе се забележани во Европа и САД, објави Jutarnji list , додавајќи дека новата хибридна варијанта неофицијално се нарекува „делтакрон“. Тоа било потврдено со секвенционирање на …

Повеќе »

СЗО ПРЕДУПРЕДУВА: Помалку случаи со помалку тестирања, бројот на починати од корона расте

Падот на стапката на тестирање за ковид-19 веројатно ќе придонесе за пад на пријавени случаи, дури и ако бројот на смртни случаи продолжи да расте, изјавила Марија Ван Керхове, директорка на техничкиот оддел за ковид-19 во Светската здравствена организација (СЗО). „Во моментов, најголемата загриженост, според мене, е зголемениот број на …

Повеќе »

Знаци дека можеби сте имале омикрон а не сте ни знаеле

Омикрон досега се покажа како варијанта која предизвикува поблаги и поподносливи симптоми. Тој влијае на горниот респираторен систем и носи симптоми кои тешко се разликуваат од обичната настинка, па луѓето често не одат ниту на тестирање. Ако сте биле болни во последно време и не сте биле тестирани – овие …

Повеќе »

Во Хрватска потврдена нова подваријанта на омикрон

Откако во четвртокот во Словенија беа потврдени два случаи на нова подваријанта на вирусот омикрон, наречена BA.2, Министерството за здравство потврдило дека подваријантата е откриена и во Хрватска. „Во моментов се потврдени пет случаи со омикронската подваријанта BA.2. Во тек е епидемиолошка обработка на заболените како и блиски контакти, а …

Повеќе »

Истражување: Омикрон опстојува на кожата и пластиката многу подолго од оригиналниот вид

Варијантата Омикрон успева да преживее подолго на човечка кожа и на пластични површини во споредба со претходните верзии на коронавирусот, откриле јапонските истражувачи во лабораториски тестови. Токму оваа екстремно висока „стабилност во околината“, односно високата зараза и екстремната издржливост, му овозможи на омикронот да ја замени делтата како доминантна варијанта …

Повеќе »

(ВИДЕО) Што знае директорот на Фајзер, а ние не знаеме?

Претседателот на управниот одбор на „Фајзер“ дал интересно интервју за француската телевизија BFM, во кое истакнува дека омикрон е последниот вид кој ќе предизвика ограничувања. Во тоа интервју Алберт Бурла рекол дека се надева дека сегашниот бран омикрони ќе биде последен, но веднаш додал дека најверојатното сценарио е она во …

Повеќе »

Три симптоми на омикрон кои не се јавуваат при настинка

Иако омикронската варијанта на коронавирусот дава многу симптоми слични на обичната настинка, можно е да се направи разлика и соодветно да се одлучи дали да се оди во клиниката за ковид. Покрај тоа што е утврдено дека поголемиот дел од пациентите кои се ковид-позитивни се соочуваат со гребење во грлото, …

Повеќе »

КОЈ ГО ИМА ОВОЈ СИМПТОМ НА ОМИКРОН ЗАВРШУВА ВО БОЛНИЦА: Експерт за корона открил кој е во најголема опасност – се оштетуваат белите дробови…

ИАКО се смета за „поблага“ варијанта на вирусот, нова корона мутација која се заканува да ја покори планетата и која според светските експерти ќе зарази повеќе од 50. отсто од Европа за две недели претставува посебна опасност за една група на луѓе. Се разбира, станува збор за невакцинираните. На самиот …

Повеќе »

Најдобра храна ако имате симптоми на омикрон

Што да јадете кога немате апетит, а во исто време многу ве боли грлото и ви е тешко да голтнете и голтка вода? Ако, како и многумина деновиве, сте цел на омикрон, важно е да знаете како да го зајакнете телото – овие намирници можеби нема да ги избришат симптомите …

Повеќе »