Tag Archives: олимписки комитет

Почина познатиот спортски новинар Мирослав Наумовски – Лав

Денес, по кратко боледување, почина Мирослав Наумовски-Лав. Лав беше врвен спортист, спортски новинар, еден од основачите на Македонскиот олимписки комитет, член на Собранието и на Управниот одбор на МОК, спортски новинар во Нова Македонија, основач и главен одговорен уредник на првиот спортски весник во нашата држава, СКОК. „Со голема болка …

Повеќе »

Олимписки скандал: Атлетичарката на сигурно во Токио – околу неа половина полициска станица

Белоруската атлетичарка Кристина Тимановскаја е безбедна во Токио, објави Меѓународниот олимписки комитет (МОК). Спринтерката ја помина ноќта во хотелот на аеродромот, откако го помина денот на аеродромот Ханеда. Таа беше таму, иако требаше да настапи на Олимписките игри во понеделник. Сепак, таа ја критикуваше работата на стручниот штаб на нејзиниот …

Повеќе »