Tag Archives: околина

Нов земјотрес кај Петриња со магнитуда од 4,5 степени

Во Хрватска синоќа во 22:29 часот бил почувствуван нов земјотрес. Според ЕМСЦ, големината била 4,5 степени според Рихтеровата скала. Епицентарот бил во околината на Петриња. Хрватската сеизмолошка служба известила за земјотресот и со иста јачина. #potres (#earthquake) 09.01. u 22:29 kod Petrinje, M4.5. Izviješće slijedi u komentaru. Ako ste osjetili …

Повеќе »

(ФОТО) Проѕирната црква во Белгија ги збунува очите и мозокот

Од далечина, изгледа како обична селска црква, но како што се приближувате, сфаќате дека нејзините делови едноставно исчезнуваат. Оваа необична атракција го најде своето место под сонцето во белгискиот град Борглун, еден час оддалечен од Брисел. Можеби мислите дека нема потреба да се посетува друга црква кога повеќето западноевропски градови …

Повеќе »