Tag Archives: нус појави

ПО СМРТТА НА 20. ГОДИШНА ДЕВОЈКА – Препорака на словенечки експерти: Вакцинирајте се само со Pfizer и Moderna

Експертската група на словенечката влада за коронавирус препорача вакцинацијата на населението во иднина да се врши првенствено со mRNA вакцини (Pfizer/BioNTech и Moderna), додека за употреба на векторските (Johnson & Johnson и AstraZeneca) ќе биде потребна писмена согласност на вакцинираните, објави Словенечката телевизија. Според овој предлог, писмена согласност ќе биде …

Повеќе »

(ВИДЕО) Бебе горила: Поради ретка состојба дете прима лек од кој му растат густи влакна

Двојка од Тексас на својот четиримесечен син од љубов му вели „горила“ поради бизарниот несакан ефект на лекот што целото тело му го покрил со црни влакна. „Тој не беше влакнест кога се роди, но по неколку недели, додека ги земаше лековите, се претвори во мала горила“, рекла Бри Шелби, …

Повеќе »

Нуспојави кај вакцините за корона вирус – после првата и после втората доза

Несаканите ефекти по приемот на вакцината против корона обично се нормални, карактеристични за било која друга вакцина. Сепак, забележливо е дека овие несакани ефекти се разликуваат едни од други, односно дека се јавуваат нешто повеќе по првата доза на АстраЗенека и руската вакцина, кои се векторски, и по втората доза …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) ИСПОВЕД – Короната и го уништила животот: Била потполно здрава а сега добила 7. нови дијагнози и порачува – „Зошто луѓето се подготвени да играат руски рулет со своето здравје и здравјето на оние околу нив!“

Една жена на својот Тик Ток споделила видео и раскажала со какви последици се соочила по короната… Кејт Ворт, го прележала вирусот корона пред три месеци. Пред да се зарази, била целосно здрава, а сега треба да издвои околу 6. илјади долари за медицински трошоци и лекови. Имено, Кејт тврди …

Повеќе »

Истражување: Само 0,008% од вакцинираните во САД се заразени со корона

Во Соединетите држави, секој петти Американец е целосно вакциниран. Но, дури и оние кои биле вакцинирани, сè уште можат да добијат коронавирус, иако ваквите инфекции се исклучително ретки, а потоа обично се прилично лесни, односно со благи симптоми. Од 75. милиони луѓе ширум САД кои ги примиле двете дози на …

Повеќе »

ИМУНИЗАЦИЈА ВО СРБИЈА: Досега пријавени 755. несакани реакции на вакцините против Ковид-19

Сите реакции биле благи- оток, црвенило, болка, висока температура, мачнини и дека поминуваат во рок од неколку дена, што, според лекарите, не е ништо загрижувачко… „Несаканите реакции на вакцините се многу ретки“, вели Павле Зивиќ од Агенцијата за лекови и медицински средства во Србија. Тој навел дека во Србија имало …

Повеќе »

(ВИДЕО) Снимката од Мараја Кери додека се вакцинира станал хит поради брзата нуспојава

За да ги охрабри нејзините обожаватели ширум светот да се имунизираат во борбата против вирусот „ковид 19“, музичката дива Мараја Кери одлучила да документира како ја прима првата доза на вакцината. На видеото објавено на Инстаграм, 52-годишната пејачка се обидела да ги пренесе своите чувства пред медицинскиот персонал во нејзин …

Повеќе »

Берлин нема да ја користи АстраЗенека за жени помлади од 60. години

Берлин ја прекинува употребата на вакцините за коронавирус на АстраЗенека за жени на возраст под 60. години, изјави во вторникот здравствената сенаторка Дилек Калаичи. Таа посочила дека сака да почека на сет препораки од регулаторот по извештајот за несаканите ефекти на вакцината, пренесува Дојче веле. Претходно, државните болници во Берлин …

Повеќе »

Сите нуспојави од вакцината против корона

Се’ поблиску сме до вакцинацијата против Ковид-19, што отвора важни прашања. Едно е исто така какви несакани ефекти можеме да очекуваме од вакцините што се споменуваат овие денови. Повеќето луѓе кои примаат вакцина за Ковид-19 ќе доживеат некои несакани ефекти, особено по втората доза, пишува USA Today. Сите водечки кандидати …

Повеќе »