Tag Archives: нов сој

Новиот сој на коронавирус Р.1 дошол до Европа! Што знаеме за него?

Интернет адресата за проверка на медицинските податоци PubMed Национална медицинска библиотека на на Владата на САД, која собира медицински написи од целиот свет, од почетокот на април не нашла многу научни податоци за вирусот P.1 како една од многуте варијанти на коронавирусот до почетокот на април. Сепак, наведуваат научен труд …

Повеќе »

(ФОТО) Третина од новозаразените во Австрија се помлади од 25. години: Што ни кажува тоа?

Во Австрија, новиот вид на коронавирус се’ повеќе ги погодува помладите луѓе, а сега една третина од новоинфицираните лица се под 25. години. Од вкупно 21.880 Австријци кои се заразиле со коронавирус минатата недела, скоро 30. проценти се на возраст под 25. години. Уделот на деца на возраст под пет …

Повеќе »

Словенечки доктор и’ после две дози вакцина добил корона: Се сомневаат на друг сој

Словенечки лекар, вработен во Клиничкиот центар во Марибор, повторно се заразил со коронавирус откако претходно бил вакциниран со две дози на вакцина, потврдено е во средата во втората најголема словенечка болница Како што е пренесено од телевизиската станица POP-TV, реинфекција е можна бидејќи нема вакцина која е сто проценти ефективна, …

Повеќе »

(ФОТО) Нов вид на корона во Финска, не го откриваат сите PCR тестови

Досега неоткриена варијанта на новиот коронавирус се појави во Финска, а финските експерти предупредуваат дека не сите PCR тестови, одобрени од Светската здравствена организација (СЗО), можат да ја детектираат оваа варијанта. Нова варијанта на вирусот САРС-КоВ-2 наречен Fin-796H е откриена на југот на Финска, според заедничката студија на лабораторијата Вита …

Повеќе »

ОТКРИЕН УШТЕ ЕДЕН СОЈ ВО ВЕЛИКА БРИТАНИЈА: Оваа варијанта на вирусот содржи бројни мутации – научниците се загрижени!

Уште еден вид на коронавирус со потенцијално загрижувачки број на мутации е откриен во Велика Британија, велат експертите. Оваа варијанта, позната како В1525, е предмет на извештај на истражувачите од Универзитетот во Единбург, кои велат дека е откриена со геномско секвенционирање во 10. земји, вклучувајќи ги Данска, САД и Австралија, …

Повеќе »

НЕ Е ДОВОЛНО ЕФИКАСНА: Јужноафриканска Република ја прекинува вакцинацијата со Астразенека – проблем мутацијата на корона!

Јужноафриканска Република привремено ги прекинала плановите на здравствените работници од првите редови да им се даде вакцина против коронавирусот, изработена од Универзитетот во Оксфорд и компанијата Астразенека. Земјата се реши на овој потег откако клиничкото испитување покажало дека вакцината Астразенека не е ефикасна во спречување на лесни и умерени инфекции …

Повеќе »

Клучен симптом поради кој новиот вид на корона е многу поопасен

Најчестите симптоми на заразниот нов вид на коронавирус, донекаде, се разликуваат од претходните симптоми на оригиналниот вирус, покажала новата студија. Пациентите сами ги пријавиле симптомите, а истражувањето го опфаќа периодот од 15. ноември до 16. јануари. Заразенито со новиот вид најверојатно ќе развијат симптоми на кои сме и навикнати со …

Повеќе »

5. нови работи кои ги дознавме за корона вирусот во јануари 2021. година: Ова не се митови!

За новиот сој на коронавирус, за вакцините, за можните последици од вакцинацијата и за тоа кој смее и кои не смее да ја прима оваа вакцина Сите знаеме дека вирусот на короната е релативно нов вирус во медицинскиот свет и дека истражувачите сè уште учат за тоа. Тешко е да …

Повеќе »

ОВА Е СЕРИОЗНО ИЛИ… – Новиот британски сој на коронавирусот не е детектиран во Македонија според последните анализи на МАНУ – заклучно со 11. јануари

Министерството за здравство информира дека заклучно со 11 јануари 2021 година не е утврдено присуство на SARS-CoV-2 вирусот од Велика Британија во нашата земја. Овие наоди се базирани на податоците од лабораторијата на ИЦГИБ-МАНУ добиени при анализа на геномите на близу 180 SARS-CoV-2 вируси кај пациенти од Република Северна Македонија …

Повеќе »