Tag Archives: нови мерки

ЗА НЕНОСЕЊЕ МАСКА НА АЕРОДРОМ КАЗНА ОД 32.000 ЕВРА: Австралија донела драстични мерки во борбата против короната

Заклучувањето на границите на одредени држави ги оштети и нашите иселеници СЕКОЈ што не носи маска на аеродром во Западна Австралија ќе плати казна до 50.000 австралиски долари (32.000 евра), како дел од новите, драстични мерки за запирање на ширењето на мутираниот, многу заразен вид на вирус. Минатата недела премиерите …

Повеќе »

НОВ ОБЛИК НА КОРОНА во Велика Британија: Многу позаразен отколку досегашниот – Џонсон свикал итен состанок!

Премиерот на Велика Британија, Борис Џонсон, ги повикал министрите од владата да се состанат денес и да разговараат за новиот вид на корона вирус, за кој се верува дека е многу позаразен од видот што бил присутен досега, објауваат британските медиуми. Британската влада најверојатно денес ќе ја објави одлуката за …

Повеќе »

ШВЕЃАНИТЕ НА КОЛЕНА: „Оваа година Божик нема да биде како порано“

Шведска, земја која е во центарот на вниманието со контроверзните одлуки во врска со коронавирусот, е „на колена“. Имено, бројот на новоинфицирани со коронавирус по глава на жител во таа земја сега е повеќе од двојно поголем од Велика Британија, Германија и Шпанија. Шведска стана позната по тоа што инсистираше …

Повеќе »

Меркел подготвила нови, строги, мерки: Ќе ја „уништи“ корона до Божик

Поттикнати од желбата на канцеларката за „заеднички пристап“ во борбата против пандемијата на коронавирусот, премиерите на германските покраини работат на нови предлози за периодот по крајот на ноември. Со понатамошно заострување на мерките, тие ќе се обидат барем делумно да обезбедат празнична атмосфера за Божик. Ова е јадрото на новата …

Повеќе »

(ФОТО) БОРБА ПРОТИВ КОРОНА: Жена во Мексико заболела и од ковид и од грип – Италија, Велика Британија и Словачка подготвуваат нови мерки

54-годишна жена стана првата личност во Мексико која истовремено се заразила со Ковид-19 и добила грип А (Х1Н1), објавија синоќа мексиканските власти. Таа има автоимуни заболувања, страдала од рак и е дебела и има хронично заболување на белите дробови, рекол Хозе Луис Аломиа, директор на одделот за епидемиологија во Министерството …

Повеќе »

(ФОТО) КАЗНИ ОД 400 ЕВРА, ЗАТВОРАЊЕ НА ЛОКАЛИ, А СЕ’ КОНТРОЛИРА ВОЈСКАТА: Во Италија започнале со радикално спроведување на мерките против корона!

МАСКИ на лице и на отворено низ цела Италија, со растојание од најмалку еден метар. Ова важи за сите, освен за деца под 6-годишна возраст, особено за оние кои се собираат на забави во барови и локали познати по нивниот ноќен живот. А, кој не сака да сфати на време, …

Повеќе »

ЧЕТИРИ НОВИ МЕРКИ БИ МОЖЕЛЕ ДА НИ ГО ПРОМЕНАТ ЖИВОТОТ: Нашето секојдневие ќе биде повторно ИЗМЕНЕТО и тоа од ЕСЕН!

На почетокот на годината, не можевме ни да замислиме колку корона вирусот ќе влијае на нашите животи. Меѓутоа, како што одминуваше времето, стануваше се’ поизвесно дека вирусот влијае не само на нашето здравје, туку и на нашето секојдневие. Сите вообичаени работи, како што е одење во продавница, добиваат ново значење. …

Повеќе »

НОВИ МЕРКИ – ВО ШВАЈЦАРИЈА ТЕСТИРАЊАТА ЗА КОРОНА НА СМЕТКА НА ДРЖАВАТА: Стартува и апликација за следење на заразените!

Швајцарската влада соопштила дека од утре ќе ги сноси трошоците за тестирање на вирусот корона. Истиот ден ќе започне со употреба на апликација за следење на заразените, со цел да се спречи ширењето на вирусот по ублажување на мерките. Владата на Швајцарија соопшти дека од утре ќе ги сноси сите …

Повеќе »

(ФОТО Галерија) Светот скроен по мерка на новото социјално дистанцирање

Сите говорат дека после короната не очекува поинаков начин на однесување и живот… Поради тоа веќе се евидентирани разни начини за „снаоѓање“ во ресторани…но се направени уште многу нешта… Јавните површини се обележени со линии, знаци и поделени со прегради, со цел да се почитуваат мерките за социјално дистанцирање со …

Повеќе »