Tag Archives: нови мерки

Нови мерки, поради корона вирусот, во Црна Гора

Во Црна Гора, поради влошувањето на епидемиолошката состојба предизвикана од коронавирусот, во следните 15. дена ќе биде задолжително носење заштитни маски, а здравствените власти уште еднаш апелираа до граѓаните да се вакцинираат против Ковид 19. Директорот на Институтот за јавно здравје, Игор Галиќ, изјави дека поради зголемувањето на бројот на …

Повеќе »

Нови мерки за влез во Грција – што треба да знаете пред празничното патување

Првомајски празници во Грција – треба да ги знаете новите мерки. Доколку планирате да патувате во Грција за претстојните празници, сепак ви треба доказ дека не претставувате закана по здравјето кога станува збор за корона вирусот. Според новата заедничка министерска одлука, според новата заедничка министерска одлука, сите правила кои важеа …

Повеќе »

Грција ги укинува сите мерки: Дозволено влегување и на невакцинирани лица, и тоа без брз тест

Грција ќе ги укине сите мерки до септември, со што сите невакцинирани ќе можат да влезат во земјава без негативен брз тест. Тестот повторно ќе биде воведен во септември, пишува грчкиот портал Enimerotiko. Од Делфи, каде што се одржува 7. Економски форум, министерот за здравство Танос Плеврис најавил дека укинувањето …

Повеќе »

Филипче: „Граѓаните имаат избор или да направат ПЦР тест што ќе го платат сами, или да се вакцинираат бесплатно“

Мерките кои ги предлага Комисијата за заразни болести, како советодавно тело на министерот за здравство, се целосно издржани. Целта е да се одржи релативно стабилната епидемиолошка состојба и да се зголеми интересот за вакцинацијата, истакна министерот д-р Венко Филипче во синоќешното гостување во емисијата 360 степени. -Во моментов на некој …

Повеќе »

ХРАБРО – УКИНУВАЊЕ НА САМОИЗОЛАЦИЈА И ПЦР ТЕСТОВИ: Британците напролет почнуваат да ја завршуваат борбата против короната! Ќе стане ендемска болест!

Обединетото Кралство се движи кон финишот на борбата против корона вирусот. Според официјалните документи во локалните медиуми, владата тргнува во излезна стратегија наречена „Операција за спуштање на рампата“, која ќе започне следната пролет. Документите од 160. страници го дефинираат новиот пристап на Велика Британија кон епидемијата, а најважна промена е …

Повеќе »

ПО СМРТТА НА 20. ГОДИШНА ДЕВОЈКА – Препорака на словенечки експерти: Вакцинирајте се само со Pfizer и Moderna

Експертската група на словенечката влада за коронавирус препорача вакцинацијата на населението во иднина да се врши првенствено со mRNA вакцини (Pfizer/BioNTech и Moderna), додека за употреба на векторските (Johnson & Johnson и AstraZeneca) ќе биде потребна писмена согласност на вакцинираните, објави Словенечката телевизија. Според овој предлог, писмена согласност ќе биде …

Повеќе »

ЗАПАДНА ЕВРОПА НА ЕДЕН ЧЕКОР ОД ЗАДОЛЖИТЕЛНА ВАКЦИНАЦИЈА: Земјите свртуваат нов лист, нема повеќе молби и апели!

Во СЛОВЕНИЈА, државните службеници повеќе нема да можат да работат со негативен тест за вирусот корона – ќе биде потребен сертификат за вакцинација. Во Италија, дури и’ приватниот сектор повеќе не може без сертификати за ковид. Во Франција, невакцинираните здравствени работници се суспендирани без плата. Додека владите низ Западна Европа …

Повеќе »

ТУКА населението е речиси ЦЕЛОСНО ВАКЦИНИРАНО, а тие повторно воведуваат ОГРАНИЧУВАЊА кои би можеле да траат дури 15 години?

Главниот епидемиолог на Исланд, Торолфур Гуднасон, рекол дека не може да исклучи дека неодамна воведените ограничувања поради ковид, може да траат до 15 години. И’ тоа покрај фактот дека огромното мнозинство од возрасната популација на Исланд е вакцинирано. „Може да се случи, никој не знае што носи иднината. Ние тоа …

Повеќе »

Воведен полициски час во уште една грчка област: казни до 200.000 евра

Последната грчка област каде што беа воведени ограничувања со цел да се спречи ширењето на коронавирусот е Месенија, област на Пелопонез. Ограничувачките мерки ќе стапат на сила во петок во 6. часот наутро, а нивното евентуално укинување и продолжување повторно ќе се разгледува на 1. септември, во зависност од епидемиолошката …

Повеќе »