Tag Archives: нова планета

(ФОТО) ЕУРЕКА – ОВА Е НАШИОТ НОВ ДОМ ВО ВСЕЛЕНАТА:Откриена планета на која, покрај на Земјата, има вода!

Тим научници од Универзитетот во Монтреал пронашле планета со водена атмосфера која орбитира околу ѕвезда во т.н. зона што може да се живее. Првата планета со вода, ако не се брои нашата Земја, била откриена во ѕвездениот систем К2-18, оддалечена 111 светлосни години од нас, и сега е означена со …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) ПРОНАЈДЕНА НОВА ПЛАНЕТА СЛИЧНА НА ЗЕМЈАТА: Се верува дека е „населива“!

Новиот сателит TES (Transiting Exoplanet Survey Satellite), кој трага за егзопланети забележал нова планета оддалечена 31. светлосна година од Земјата, која кружи околу блиска ѕвезда во соѕвездието Водена змија, а набргу откриле дека околу истата ѕвезда кружат уште две вселенски тела. Планетата, оддалечена околу 31 светлосна година од нас, која …

Повеќе »