Tag Archives: непознаница

Пазете се дури и’ ако сте биле ревакцинирани против вирусот КОРОНА: Еве кога ќе добиете имунитет!

Лекарите препорачуваат да се следат епидемиолошки мерки дури и кога сте биле ревакцинирани Според светските епидемиолози и вирусолози, заштитата од вирусот корона и стекнување на имунитет може да се очекува само по одреден временски период, најрано седум дена по приемот на втората доза на вакцината. Имено, според резултатите од клиничките …

Повеќе »

(ВИДЕО) Сеизмолог за дупките кај Петриња: „За нас ова е нешто ново!“

Новиот земјотрес со јачина од 3 степени според Рихтеровата скала во четвртокот дополнително активирал многу одрони на Банија, а дупките што се случија во земјата по секој земјотрес стануваат се поголеми. Сеизмологот Крешимир Кук за ХРТ изјавил дека појавата на овие дупки, досега не им била позната на сеизмолозите. „Нема …

Повеќе »

(ВИДЕО) МИСТЕРИЈА НА ВСЕЛЕНСКИ ДИСК ОД НЕБРА: Стар е илјада години, а пронајден е случајно!

Во близина на германскиот град Небра, во 1999. година, двајца ловци на богатство користеле детектор за метал за да пронајдат необичен артефакт. Експертите заклучиле дека дискот од триесет и два сантиметри, покриен со синкаво-зелена патина со златни инсерти во форма на сонце, месечина и sвезди, е верски објект, но и …

Повеќе »

(ВИДЕО) ПРИЗОР КАКО ОД СФ ФИЛМОВИ: Истражувачите се нурнале во морето и се сретнале со огромна желатинска маса – ниту на научниците не им е јасно како е тоа можно!

Знаевме да наидеме на вести кога локалните рибари ќе наидоа на „мистериозно суштество“, а потоа некој ќе споделеше видео или слика преку социјалните мрежи и во кус рок добивавме вирален хит. Но, понекогаш ваквите сцени можат да ги збунат и самите научници. Така, истражувачкиот тим, предводен од капетанот Нилс Бааднес …

Повеќе »