Tag Archives: неопходни

АКО САКАТЕ КИКИРИКИ МУ ПРАВИТЕ ГОЛЕМА УСЛУГА НА СВОЈОТ ОРГАНИЗАМ: Ги внесувате витамините Б и Е како и многу МИНЕРАЛИ, а помагаат и кај ОВА…

Истражувачите откриле дека секојдневното консумирање кикирики може да помогне во здравјето на срцето. Научните индикации укажуваат, но не докажуваат, дека консумирањето 400 грама јатки, вклучително и кикирики, како дел од исхраната со малку заситени масти и холестерол, може да го намали ризикот од срцеви заболувања. Ако јадете кикирики секој ден, …

Повеќе »

Пет знаци кои откриваат дека можеби не внесувате доволно јаглехидрати

Јаглехидратите имаат лоша репутација во последните неколку години. Многумина веруваат дека исхраната со малку јаглени хидрати им помогнала да ослабат, додека други тврдат дека ваквата диета не прави да се чувствуваат одлично. Дали ова може да биде знак дека навистина треба да додадете повеќе јаглехидрати во вашата исхрана? Прво, запомнете …

Повеќе »