Tag Archives: неделно

Факторот на ризик за потешкиот облик на ковид кој сите го забораваме

Физичката неактивност е поврзана со потешка форма на ковид 19 и зголемен ризик од смрт од инфекцијата, открива голема американска студија. Пациентите со ковид 19, кои биле постојано неактивни две години пред пандемијата, почесто биле хоспитализирани и почесто умирале од ковид 19, во споредба со физички активните пациенти. Ова го …

Повеќе »

Извештај на ИЈЗ од 1. до 7. февруари, 2021г: Зголемен бројот на оздравени, како и нови случаи – но и 66. починати

Според неделниот извештај на Институтот за јавно здравје во периодот од 1 до 7 февруари, тестирани се вкупно 14.398 материјали во лабораториите во кои се спроведува молекуларно тестирање и антигенско тестирање за присуство на SARS-CoV-2, со зголемување од 4,8% во однос на минатата недела. Регистрирани сe 2.120 нови позитивни случаи …

Повеќе »

Кинеската влада го ограничила играњето на малолетните гејмери – доста е ригорозно!

Кинеската влада одлучила да им ја олесни работата на родителите и на гејмерите помлади од 18. години им го ограничила играњето игри, а мерките се доста ригорозни. Владата забранила играње од 22.00 до 08.00 часот, а во текот на неделата малолетниците ќе можат да играат видео игри само 90. минути. …

Повеќе »