Tag Archives: најздраво

5. причини зошто фетата е најздраво сирење

Ако уживате во грчка, медитеранска и средноисточна храна и тоакако знаете колку фета сирењето може просечен оброк да направи врвен. Она што можеби не сте го знаеле е дека фета сирењето не само што е многу вкусно, туку е и многу здрава храна. Некои би се осмелиле да кажат дека …

Повеќе »

(Рецепт) НЕМА ПОЗДРАВО ОД ОВА – Ако сакате да живеете долго морате да ја јадете оваа салата: Спречува дебелеење, стареење и холестерол!

Нашите баби и дедовци оваа намирница преку зима ја јаделе секој ден… Предноста на киселата зелка се наоѓа во високиот процент на витаминот Ц. Но, тоа не е се. Киселата зелка е популарна и против мамурлук, добра е за здравје на телото. Само 100. грама кисела зелка содржи 20. милиграми …

Повеќе »