Tag Archives: најави

Хрватски научник – Ѓикиќ: „Четвртиот бран веќе почна и не може да се спречи!“

„Четвртиот бран на пандемијата на коронавирусот, предизвикан од сојот делта, веќе започна и не може да се спречи, но може да се контролира поефикасно за да се намали бројот на заразени и мртви“, рекол хрватскиот научник, молекуларниот биолог Иван Ѓикиќ. Во интервју објавено денес од сараевскиот дневен весник „Дневни аваз“, …

Повеќе »

Прогноза на СЗО: Втората година од пандемијата може да биде уште потешка

Втората година од пандемијата КОВИД-19 може да биде потешка од првата, со оглед на тоа како се шири новиот коронавирус, особено во северната хемисфера каде циркулираат заразни варијанти, објави во средата Светската здравствена организација (СЗО). „Влегувањето во втората година од пандемијата може да биде уште потешко со оглед на некои …

Повеќе »

(ВИДЕО) ОПАСНО – СЕ ПОЈАВИЛ ТАЕН ИЗВЕШТАЈ НА БРИТАНСКАТА ВЛАДА: Очекуваат короната да го десеткува светот во зимскиот период!

Откриениот извештај на британската влада објавил „разумно најлошо сценарио“ по бројот на смртни случаи поради „Ковид-19“ во текот на зимските месеци. Во зивештајот се сугерира дека 85.000 луѓе би можеле да бидат жртви на короната што ќе ја погоди Велика Британија кога ќе пристигне постудено време. Но, јасно треба да …

Повеќе »

ЕДЕН ОД НАЈГОЛЕМИТЕ СВЕТСКИ СТРУЧЊАЦИ – ОВАА ЖЕНА ГО ОТКРИЛА НОВИОТ КОРОНА ВИРУС: Одговорила дали настанал во лабораторија а потоа испратила важно предупредување!

Пред шест месеци, Ши Женгли добила повик од кој се плашела цел живот. Еден од водечките кинески виролози од Вухан, не била во градот кога и било кажано веднаш да се врати во лабораторијата. Двајца хоспитализирани пациенти имале невообичаена пневмонија, а Центарот за контрола и превенција на болести во Вухан …

Повеќе »