Tag Archives: научник

Руски психотерапевт нуди 7. златни правила за добар живот:„Никогаш не ја префрлувајте одговорноста!“

Андреј Курпатов, познат руски психотерапевт, писател и колумнист на многу публикации, ги постави златните правила во неговиот живот. Ви предлагаме да ги прочитате, бидејќи тие можеби и вам ви одговараат. Креаторот на современиот модел на психологија, автор на повеќе од сто научни трудови и неколку десетици монографии, управува со еден …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) НЕЈЗИНОТО ИМЕ НИКОЈ НЕ ГО ЗНАЕ НО ПРЕКАРОТ ГО ПАМТАТ: Оваа жена ги разубавувала ручеците на сите Југословени – Благодарение на неа, и’ денес уживаме во вкусна храна!

КОГА ќе видат фотографија од оваа жена, повеќето нема да помислат на часови истражување, живот полн со жртва и напорна работа. Сепак, благодарение на неа, денес уживаме во вкусна храна. Името на Злата Бартл не значи ништо за многумина, но нејзиниот прекар веројатно ќе биде препознаен – таа е „тетка …

Повеќе »

(Рецепт) ЛЕК ОД ПРИРОДАТА – Рускиот лекар Христо Мермерски открива револуционерен лек и за НАЈТЕШКИТЕ БОЛЕСТИ

Руски научник од бугарско потекло донесува лек со кој решава најсериозните болести, го зајакнува имунитетот и ги чисти крвните садови… Храна за лекување на целосен организам, а ракот кај таков организам само се повлекува. Вака зборува еден руски научник, професор Христо Мермерски, за својот револуционерен лек кој излекувал илјадници луѓе …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) СЕКОЈА ЧЕСТ – ДОДЕКА СВЕТОТ ЈА ЧЕКА ВАКЦИНАТА 14. ГОДИШНО ДЕВОЈЧЕ ИМА РЕШЕНИЕ: Тинејџерка добила награда за откритието кое може да доведе до ЛЕК ЗА КОРОНА!

Додека научниците ширум светот се натпреваруваат да најдат лек за новиот вирус на короната, една тинејџерка, Аника Чебролу (14) од Фриск, Тексас, ја освоила престижната награда „3М предизвик за мМлади научници 2020“ и 25.000 УСД за откритието што може да доведе до потенцијална терапија за Ковид-19. „Предизвикот млад научник“ е …

Повеќе »

(ФОТО) Научник направил експеримент и покажал зошто е важно да се носи маска за лице

Иако носењето на маските не е задолжително на сите затворени простори, има предности да се носат. Многумина се скептични и не веруваат дека маските се ефикасна заштита од инфекција со вируси и бактерии, па научникот Рич Дејвис решил да покаже зошто се. „Што прави маска? Ги блокира респираторните капки што …

Повеќе »

ЕДЕН ОД НАЈГОЛЕМИТЕ СВЕТСКИ СТРУЧЊАЦИ – ОВАА ЖЕНА ГО ОТКРИЛА НОВИОТ КОРОНА ВИРУС: Одговорила дали настанал во лабораторија а потоа испратила важно предупредување!

Пред шест месеци, Ши Женгли добила повик од кој се плашела цел живот. Еден од водечките кинески виролози од Вухан, не била во градот кога и било кажано веднаш да се врати во лабораторијата. Двајца хоспитализирани пациенти имале невообичаена пневмонија, а Центарот за контрола и превенција на болести во Вухан …

Повеќе »

(ВИДЕО) ГЛАВНИОТ БРИТАНСКИ ЕПИДЕМИОЛОГ „ПАДНАЛ“ ПОРАДИ ЉУБОВНИЦАТА: Го убедил Џонсон да воведе карантин но тоа не важело за НЕА!

Научникот, чии совети довеле до тоа Борис Џонсон да воведе карантин во борбата против коронавирусот, си поднел оставка од владиниот тим, откако ги прекршил мерките за кои се залагал. Професорот Нил Фергусон (51) и дозволил на својата љубовница Антонија Статс да патува низ Лондон за да го посети и покрај …

Повеќе »