Tag Archives: настанување

КАКО СЕ СОЗДАВА – Што е куќна прашина и зошто секогаш ја има во домот

Прашината во нашите домови е нешто како превртено огледало на нашите животи. Ги прикажува сите наши нуспроизводи и работи кои ги фрламе без воопшто да го сфатиме тоа. „Разбирањето каде се појавува прашината и зошто таа е во домот на прво место може да ви помогне да преземете конкретни активности …

Повеќе »

Истражување открило: Речиси половина од карциномите се предизвикани од причини што може да се спречат

Речиси половина од смртните случаи од рак во светот се поврзани со фактори кои може да се избегнат како што се пушењето, консумирањето алкохол, незаштитен секс и дебелината, пишуваат научниците. Тие анализирале податоци од околу 10. милиони луѓе кои починале од 23. типа на рак во 2019. година. Надворешните фактори …

Повеќе »

Што се може да предизвика холестерол во крвта? Лошата исхрана не е единствениот виновник!

Експертите велат дека постојат неколку фактори кои доведуваат до покачен холестерол Холестеролот се произведува во црниот дроб, концентрацијата на ова соединение е тесно поврзана со метаболизмот на мастите во телото. Експертите велат дека високото ниво на холестерол може да се поврзе со исхраната, дејството на хормоните и наследноста. Сепак, има …

Повеќе »

Колку пати сте кажале дека некој станал на левата нога? Оваа изрека е длабоко вкоренета во народното верување и носи одредена симболика!

Десната нога претставува посилна, подобра и понапредна, додека левата го претставува послабиот, заостанат, проследен со несреќа. Поточно, тоа се однесува на луѓе кои се разбудиле нерасположени и се верува дека среќата нема да им оди во прилог во текот на целиот ден. Но, малкумина знаат како тој израз воопшто настанал. …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Дали сте слушнале за ЉУБОВНИОТ ТУНЕЛ? Ова магично место паровите го обожаваат!

Што ако ви кажеме дека порталот за светот на магијата и љубовта е реален? Ја знаеме дури и неговата локација, се наоѓа во селото Клеван, Украина. Да бидеме попрецизни, ова не е портал, туку тунел, кој изгледа нереално. Ова е најромантичното место во Украина и веројатно целиот свет, ви го …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Ова необично езеро се наоѓа во Украина. Пораснало поради пад на советски авион

УКРАИНА е најомилената земја во западниот свет во изминатиот месец. Грдите сцени на војна и страдање го заматија погледот на природната убавина на оваа огромна земја, а едно од најинтересните места во Украина е езерото Лемурија. Лемурија е дел од заливот Сиваш, познат како Розово Езеро или Украинско Мртво Море.Ова …

Повеќе »

(ВИДЕО) НАЈУРНЕБЕСНИ тепачки што ја одбележаа светската хистерија на ЦРН ПЕТОК!

Последниот петок во ноември традиционално се одбележува како празник на шопингот во Америка, но и во земјите ширум светот. Популарниот американски празник „Црн петок“, кој доаѓа секоја година по Денот на благодарноста, национален празник кој се слави последниот четврток во ноември. Американците го поминуваат овој ден во шопинг, кога трговците …

Повеќе »

(ФОТО) Се родило бебе со РЕКОРДНИ 34 прсти на рацете и нозете! Дали ПОЛИДАКТИЛИЈАТА Е НАСЛЕДНА?

Кога се раѓаат бебињата, треба да имаат 20 прсти на рацете и нозете, но што да направите ако вашето бебе има повеќе? Полидактилија е состојба во која луѓето и животните се раѓаат со еден или повеќе дополнителни прсти на рацете, стапалата или шепите. Рекордер по најголем број прсти на рацете …

Повеќе »

НА ОВА СИТЕ ГРЕШАТ: Сигналот за помош „СОС“ НЕ е кратенка како што мислат повеќето! Еве што всушност значи!

Во 1906. година, на Радио конференцијата во Берлин, SOS беше воспоставен како меѓународен сигнал за помош, наместо досега најчесто користениот CeKuDe (CQD) сигнал. Зборот „SOS“ не е кратенка како што мислат повеќето луѓе. Иако постојат теории дека сигналот значи „Спаси го нашиот брод“, „Спаси ги нашите души“, па дури и …

Повеќе »