Tag Archives: намалува стрес

Зошто веќе утре треба да почнеме да трчаме? Тоа директно влијае на овие четири работи!

Трчањето е омилена вежба за многумина… Трчањето е одличен начин да дојдете во форма, но исто така може да биде од корист за речиси секој дел од нашето тело и да ни го подигне духот. Ако размислувате да започнете со трчање кога ќе прочитате сè за придобивките од оваа активност, …

Повеќе »

ПРЕГРАТКАТА КАКО ЛЕК: Го намалува стресот и анксиозноста

За време на пандемијата едвај се ракувавме, а камоли некого да гушкаме, што е голема штета, бидејќи прегратките многу позитивно влијаат на нашиот организам. И тоа – колку подолго, толку подобро. Иако сме навикнати на краткотрајни прегратки, тоа треба да се промени. Направено е истражување во кое учесниците морале да …

Повеќе »

Една домашна работа , ако ја правиме правилно, може да не ослободи од стресот

Вршењето домашни работи понекогаш не е толку забавно, но новото истражување покажува дека може да биде многу пријатно за психата. Како што се испостави, една дневна обврска може да биде добра за нашето ментално здравје – миење садови. Истражувањата велат дека се додека ги миеме садовите на вистински начин, тоа …

Повеќе »

Моќна билка која ги поправа памтењето и расположението

Обично го додавате како зачин во разни јадења или евентуално како додаток на чај, но рузмаринот е многу моќно растение кое на многу начини помага на физичкото и менталното здравје. Бројни студии покажале дека рузмаринот не е само зачин, туку суперхрана која има бројни лековити својства, пишува Mind Body Green. …

Повеќе »