Tag Archives: намален ризик

НАУЧНА СТУДИЈА – ОВИЕ ДВЕ НАМИРНИЦИ СЕ СЕКАДЕ ОКОЛУ НАС А ГИ ПОТЦЕНУВАМЕ: Го намалуваат ризикот од ТЕШКИ болести, на прво место РАК НА БЕЛИТЕ ДРОБОВИ!

Конзумирањето на јогурт и храна богата со растителни влакна се поврзува со намален ризик од карцином на белите дробови, открива новата американска студија. Научниците посочуваат дека придобивките од конзумирање на храна богата со растителни влакна и јогурт и нивното влијание врз здравјето се веќе утврдени кога станува збор за кардиоваскуларни …

Повеќе »

Откриено која храна го намалува ризикот од рак на дебелото црево

Британските научници утврдиле како некој вид на зеленчук,меѓу кои особено оние од семејството на зелка, го намалуваат ризикот од развојот на колоректален карцином, а резултатите беа објавени во списанието Immunity. Од порано е познато дека зелениот зеленчук (зелка, кељ, карфиол,брокули) се многу добри за здраво функционирање на дебелото црево, но …

Повеќе »